O vítězi předčasných voleb v Řecku může rozhodnout přístup k imigrantům

Šanci na vítězství v předčasných volbách v Řecku mají dvě strany - levicová Syriza expremiéra Alexise Tsiprase a středopravá Nová demokracie Vangelise Meimarakise. Obě strany shodně podporuje 28 procent voličů. Podle expertů ale může o vítězi rozhodnout přístup k imigrantům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Televizní debata, ve které vystoupil Alexis Tsipras (vlevo) a Vangelis Meimarakis | Zdroj: Reuters

Zatímco Tsiprasova vláda nezajistila ostrahu vnějších hranic schengenského prostoru, vůdce Nové demokracie chce kontrolu hranic posílit a odmítat uprchlíky, kteří nemají podle pravidel Evropské unie právo na azyl.

„Pokud půjdu k volbám, tak dám hlas některé z menších stran, které nemají šanci dostat se do vlády. Nechci totiž podpořit žádného z favoritů - tedy ani Tsiprase, ani Meimarakise. Jejich uskupení totiž hrají jen na sebe a nic v této zemi nezmění,“ říká 40letý muž z Atén.

V posledních volbách přitom volil Syrizu a stejně jako on viní jejího šéfa Tsiprase, že nedodržel předvolební sliby.

I z toho důvodu se řada bývalých stoupenců Syrizy rozhodla podpořit někoho jiného včetně středopravé Nové demokracie.

Podle expertů se však můžeme dočkat překvapení v podobě nárůstu podpory neofašistického Zlatého úsvitu, který sází na protiimigrační kartu. Právě přístup k řešení problému s uprchlíky pak podle pozorovatelů může rozhodnout i o vítězi nedělních voleb.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme