O volby není v Egyptě zájem, většina kandidátů podporuje prezidenta Sísího

Druhým dnem pokračují parlamentní volby v Egyptě. Nízkou volební účast chce vláda vylepšit tím, že na dnešek vyhlásila půldenní volno pro státní zaměstnance. Podobně se loni pokoušely úřady zvednout zájem o prezidentské volby, ve kterých neměl Abd al-Fattáh Sísí konkurenci. Po více než třech letech bez funkčního parlamentu si Egypťané zvolí sněmovnu, která zřejmě bude prezidentu Sísímu spolehlivou oporou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volit chodí Egypťané do školních budov

Volit chodí Egypťané do školních budov | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

„Já jsem nezávislý kandidát, nemám se žádnou stranou nic společného. Mám číslo 17 a jako symbol krokodýla,“ představuje se mi hrdě před volební místností Amír Zídán Abd al-Maksúd, jeden z 34 nezávislých kandidátů místního volebního okrsku v Gíze.

Záhy dává rozhovory lokálním médiím. Vchod hlídají vojáci se samopaly a maskami na obličejích.

Přehrát

00:00 / 00:00

O parlamentní volby v Egyptě velký zájem není. Důvody zjišťoval v Káhiře zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

„Mým programem je, aby se parlament ujal své zákonodárné funkce, podílel se na sestavování rozpočtu, na státní politice sociálního a ekonomického rozvoje. To jsou vedle dohledu nad vládou hlavní úkoly parlamentu,“ popisuje.

Abd al-Maksúd je typickým kandidátem egyptských voleb. Namísto konkrétních kroků, které by chtěl v parlamentu prosazovat, vysvětluje voličům, jak má sněmovna fungovat.

Takovíto nezávislí kandidáti obsadí 80 procent křesel, jen 20 procent pak zbude na politické strany. Ještě při minulých volbách v roce 2011 přitom připadly stranám dvě třetiny poslanců.

Nezávislý kandidát Amír Zídán Abd al-Maksúd dává před volební místností v Gíze rozhovor místním médiím | Foto: Štěpán Macháček

Některým Egypťanům se nový systém nelíbí. „Já vím, kterou budu volit stranu. Ale u těch nezávislých kandidátů nemám tušení. Ten nový parlament bude pěkný salát. Bude to špatná sněmovna, kandiduje tam, kdo chce, ti lidé nemají vůbec žádné zkušenosti,“ myslí si jeden z mladých obyvatel Gízy.

Volební systém je složitý, třeba tady ve čtvrti Dokkí v Gíze vybírá každý volič dva nezávislé kandidáty a ještě zvlášť volí politickou stranu. Kritici tvrdí, že volební zákon záměrně brzdí vznik a vliv politických stran tak, aby parlament zůstal rozdrobený a slabý.

Volební místnosti střeží policie | Foto: Štěpán Macháček

„Já jsem volil na základě toho, že svého kandidáta osobně znám. Je to člověk důvěryhodný a bude mě v parlamentu dobře zastupovat,“ vysvětluje mi Muhammad Tammám, který právě vyšel z volební místnosti. Ne všichni ale nezávislé kandidáty znají, a bývají proto při výběru zmatení. Přestože je Muhammadovi jasné, že je volební systém a hlavně politická kultura nedokonalá, k volbám šel.

„Důležité je, aby si lidé zvykli na pluralitu názorů. Na to, že na odlišných názorech není nic špatného. Demokracii neuděláme za jeden den. K té vede dlouhá cesta. Musíme ale začít, i když třeba primitivním způsobem,“ říká Muhammad Tammám.

Volby ignorují hlavně mladí

Z volební místnosti vycházejí především ženy a starší muži. Mladí obecně o volby příliš zájem nemají. Žádnou alternativu jim nenabízejí, většina kandidátů zdůrazňuje především podporu prezidentu Sísímu.

V prvních demokratických volbách před čtyřmi lety zvítězilo Muslimské bratrstvo, které později egyptské úřady označily za teroristickou organizaci a zakázaly ho. Současných voleb se proto neúčastní. Bojkotuje je i většina liberálních stran. Do parlamentu naopak kandidují mnozí členové bývalé vládnoucí strany prezidenta Husního Mubáraka.

A k volbám často nechodí ani ti, kteří jsou se současnou situací spokojení. Parlament totiž nepotřebují, mají rádi svého prezidenta.

Ten na ně přitom před volbami apeloval z televizních obrazovek: „Vyzývám všechny Egypťany, aby šli k volebním urnám a ve velkých počtech splnili poslední úkol, na kterém jsme se dohodli. Vyzývám vás, muže i ženy, mladé i starší, rolníky i dělníky ze všech částí Egypta. Udělejte to pro svou zemi a vyberte dobře své zastupitele.“

Až prosincové první zasedání nového parlamentu ukáže, na čem se nezávislí poslanci dokážou dohodnout a jak silné bude mít sněmovna v egyptském politickém systému postavení.

Zbytky předvolební kampaně - nezávislí poslanci obsadí v parlamentu 80 procent křesel | Foto: Štěpán Macháček

Štěpán Macháček, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme