O volby v Zimbabwe byl velký zájem, podle pozorovatelů byly férové

Několik milionů obyvatel jihoafrického Zimbabwe se dnes vydalo k napjatě očekávaným prezidentským volbám. Stejně jako v roce 2008 jsou především soubojem dlouholetého protizápadního vládce Roberta Mugabeho a jeho nejvýraznějšího kritika Morgana Tsvanigarie, který se stal po minulém sporném hlasování premiérem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fronta před volební místností v Zimbabwe

Fronta před volební místností v Zimbabwe | Zdroj: Reuters

Dnešní hlasování bylo poklidné a lidé o něj měli velký zájem. Spořádaně čekali od časného rána v dlouhých frontách před volebními místnostmi. Minulé volby provázely velké násilnosti s celkovou bilancí asi 200 mrtvých. Tentokrát jsou zatím hlášené jen ojedinělé incidenty s možným politickým pozadím, například žhářské útoky na venkově.

V roce 2008 ale přišlo to nejhorší až po oznámení výsledků, kdy v prvním kole lehce zvítězil opoziční předák Tsvangirai. Následoval pak hon na jeho stoupence vedený aktivisty prezidentské strany ZANU-PF. Součástí té násilné kampaně byly podle svědků i tajné koncentrační tábory, kde měli opozičníky mučit. Tsvangirai pak raději před druhým kolem z voleb odstoupil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Zimbabwe mluvil ve Stalo se dnes redaktor Jan Prokeš

K dnešním volbám se registrovalo přes šest milionů lidí, jejich výsledek by měl být známý do pěti dnů. Opozice znovu obvinila Mugabeho stranu z manipulace volebních seznamů, například přidáváním zemřelých lidí. Pozorovatelé z mise Africké unie ale v prvním prohlášení označili hlasování za férové.

„Odehrává se to v poklidu, spořádaně. V první volební místnosti, kterou jsem ráno navštívil, otevřeli v sedm ráno bez prodlení. Nezaznamenal jsem žádný incident, nic co by popíralo vůli lidí,“ řekl šéf mise, nigerijský exprezident Obasanjo.

Prezident Mugabe v předvečer voleb slíbil, že bude-li poražen, předá moc. Takovým zárukám se dosud vyhýbal. „Nevěří v právo lidí svobodně volit. Nevěří v možnost, že by odešel z voleb poražený,“ reagoval na jeho sliby Tsvangirai.

Robert Gabriel Mugabe (*21. 2. 1924) je druhým prezidentem Zimbabwe. Jeho předchůdcem byl Canaan Sodindo Banana. Mugabe se stal v roce 1980, kdy Velká Británie uznala nezávislost Zimbabwe, premiérem. V čele země pak stojí od roku 1987. Před vstupem do politiky působil jako učitel.


Na prahu devadesátky působí Mugabe pořád čile a i když mu mnoho Zimbabwanů vyčítá, že přivedl kdysi prosperující zemi na ekonomické dno, tak u části společnosti se pořád těší podpoře.

Souvisí to s jeho minulostí bojovníka proti kolonialismu, ale i se samotným věkem, v Africe je stáří v úctě. Je taky zárukou stability. S hlavním protivníkem, premiérem Tsvangiraiem, už prý dokáže i mluvit u čaje. Jejich vztahy jsou ale pořád hodně komplikované.

Igor Maňour, Helena Šulcová, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme