O vydání Puigdemonta rozhodnou belgické soudy, vláda do kauzy nebude zasahovat

Rozhodnutí o vydání sesazeného katalánského premiéra Carlese Puigdemonta do Španělska bude podle belgické vlády výhradně na soudech. Bruselský kabinet do něj nebude nijak zasahovat. Prohlásil to ministr spravedlnosti Koen Geens v reakci na evropský zatykač na Puigdemonta a čtyři bývalé ministry jeho vlády, kteří se zdržují v Bruselu. Belgická prokuratura už zatykač z Madridu obdržela.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont při příchodu na tiskovou konferenci v Bruselu | Foto: Eric Vidal | Zdroj: Reuters

Zatykače nyní zkoumá belgická prokuratura a v nejbližších dnech ho má předat vyšetřujícímu soudci.

O vydání katalánského expremiéra a bývalých ministrů do Španělska by belgická justice měla i se všemi možnými odvoláními rozhodnout do dvou, maximálně tří měsíců.

Španělsko vydalo na katalánského premiéra zatykač. O pomoc žádá i belgické úřady

Číst článek

Puigdemont na Twitteru potvrdil svá slova z pátečního rozhovoru pro belgickou veřejnoprávní televizi, že bude s belgickou justicí spolupracovat. Současně vyzval katalánské separatistické strany k vytvoření volební koalice. Ta jim má umožnit zvítězit v regionálních volbách.

Ty vyhlásil Madrid právě na 21. prosince. Cílem bývalé vlády je podle Puigdemonta osvobodit politické vězně a vytvořit Katalánskou republiku.

Podobnou nabídku Puigdemontova Demokratická strana Katalánska vydala před minulými volbami. Tehdy se ve volební koalici spojila s Republikánskou levicí a hnutím Společně pro ano.

V regionálním parlamentu aliance získala nejvíc křesel. S podporou radikálně levicových separatistů měla dost hlasů pro jednostranné vyhlášení nezávislosti.

fin, elb, pla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme