Comey: Rusko zasáhlo do voleb v USA, jsem si jistý. Trump chtěl, aby FBI zastavila vyšetřování Flynna

Bývalý ředitel FBI James Comey před senátním výborem uvedl, že Donald Trump mu dal najevo přání zastavit vyšetřování prezidentova bývalého bezpečnostního poradce Michaela Flynna. O toho se FBI zajímá kvůli stykům s Rusy, kteří prý chtěli zasahovat do prezidentských voleb v USA. Comey řekl, že Trump výslovně nežádal zastavení vyšetřování možného ruského zasahování do kampaně. Naznačil ale, že zjevně podmiňoval jeho setrvání ve funkci loajalitou vůči němu.

Washington (Aktualizováno: 20:30 8. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel FBI James Comey před senátním výborem | Zdroj: Reuters

Comey před senátním výborem pro dohled nad tajnými službami prohlásil, že si je jistý snahou Ruska ovlivňovat loňskou kampaň před americkými prezidentskými volbami. Právě vyšetřování tohoto vlivu bylo podle něj pravým důvodem, proč ho prezident Trump minulý měsíc nečekaně odvolal.

Trump podle Comeyho slov o zastavení vyšetřování ruského ovlivňování výslovně nežádal. Comey ale řekl, že byl šokován, když mu šéf Bílého domu naznačil, že by FBI měla zastavit vyšetřování bývalého prezidentova bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se ještě před Trumpovou inaugurací scházel s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem. Comey připustil, že Trumpova slova si vyložil jako rozkaz.

Bývalý ředitel FBI James Comey před senátním výborem uvedl, že Donald Trump mu dal najevo přání zastavit vyšetřování prezidentova bývalého bezpečnostního poradce Michaela Flynna. | Zdroj: Reuters

Při slyšení poznamenal, že Trump mu před odvoláním naznačoval, že jeho setrvání v čele FBI podmiňuje loajalitou vůči prezidentovi. „Zdravý rozum mi říkal, že Trump něco chce výměnou za to, že mě ponechá v čele FBI," uvedl Comey.

Rovněž řekl, že prezidentova administrativa se snažila očerňovat jeho osobně i FBI používáním lží a zjednodušování. Exšéf FBI prohlásil, že měnící se odůvodnění jeho odvolání ho mátlo a znepokojovalo. Trump mu prý dříve opakovaně říkal, že svou práci dělá dobře.

Comey mimo jiné potvrdil, že si pořizoval zápisy z jednání s Trumpem, protože tušil, že je bude potřebovat. U předchozích prezidentů George Bushe a Baracka Obamy prý takto nepostupoval.

„Mohu s určitostí říct, že prezident není lhář," uvedla mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová v době, kdy v Senátu ještě probíhala veřejná část slyšení Comeyho. Sám Trump svým příznivcům, kteří se shromáždili ve Washingtonu, řekl, že ze současného „obležení" vzejdou větší, lepší a silnější než kdy dřív.

Trump se snažil ovlivňovat šéfa FBI Comeyho, tvrdí CNN

Číst článek

„Jsme v obležení... ale vyjdeme z něj větší a lepší a silnější než kdy dříve," řekl dnes Trump svým příznivcům ve Washingtonu. "Nepřestaneme dělat to, co je správné... Budeme bojovat a nikdy se nevzdáme," prohlásil.

Ke Comeyho výpovědi v Senátu se ale přímo nevyjádřil. Mluvčí Bílého domu uvedla, že si není jistá, zda se prezident díval na Comeyho výpověď, kterou americké televizní stanice vysílaly v přímém přenosu.

Šéf americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan v reakci na slyšení řekl, že Trump je ve vládě nováčkem, „učí za pochodu" a zřejmě ne zcela pochopil, že FBI je na úřadu prezidenta nezávislý.

'Nechte Flynna být'

Podle prezidentova právníka Marca Kasowitze Trump bývalému řediteli FBI nikdy neřekl: „Potřebuji loajalitu, očekávám loajalitu."

V Comeyho výpovědi před senátním výborem se podle Kasowitze ukázalo, že se prezident nikdy nepokoušel zabránit jakémukoli vyšetřování FBI včetně toho, které se týká jeho exporadce Flynna.

Kasowitz zároveň Comeyho obvinil, že „neoprávněně" prozradil tisku obsah „důvěrné komunikace" s Trumpem. „Prezident nikdy, v žádné formě, ani smyslu, nenařídil či nenavrhl, aby pan Comey zastavil vyšetřování kohokoli. Panu Comeymu ani neřekl ‚nechte Flynna být'," uvedl Kasowitz.

dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme