O životní podmínky uprchlíků na řecko-makedonské hranici se zajímal i Aj Wej-wej

V řecké Idomeni u hranic s Makedonií zůstává na 14 tisíc uprchlíků. Uvízli tam po uzavření takzvané balkánské migrační trasy. Makedonie nenechala projít žádného migranta od pondělka. Slovinsko, Chorvatsko a Srbsko nepouštějí přes své území nikoho bez pasu a platných víz od včerejška.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlický tábor na řecko-makedonském pomezí navštívil čínský aktivista a výtvarník Aj Wej-wej

Uprchlický tábor na řecko-makedonském pomezí navštívil čínský aktivista a výtvarník Aj Wej-wej | Zdroj: Reuters

„To, co jsme tady viděli, je téměř neuvěřitelné. V dešti a chladu tu ženy, děti a další lidé čekají na něco k jídlu nebo na suché oblečení. Myslím si, že tohle je velké porušení lidských práv,“ popsal situaci v Idomeni čínský aktivista a výtvarník Aj Wej-wej.

Zpřísnění hraničních kontrol se často vysvětluje jako opatření proti ilegálním migrantům. Takové zdůvodnění už před časem zpochybnil zástupce vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Vincent Cochetel.

Podle úřadu tvoří 91 procent z těch, co od ledna připluli do Řecka, Syřané, Afghánci a Iráčané – tedy lidé, kteří utíkají kvůli konfliktům nebo porušování lidských práv ve svých zemích.

Uprchlický tábor na řecko-makedonském pomezí navštívil čínský aktivista a výtvarník Aj Wej-wej | Foto: Reuters

Migrační krize | Foto: ČTK

Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme