O zrušení amerických víz pro nové členy EU se snaží i kongresmani

Čeští občané jsou opět o něco blíže zrušení vízové povinnosti se Spojenými státy. Úsilí středoevropských vlád totiž podpořili dva američtí kongresmani. V dopise vyzvali ministryni zahraničních věcí Spojených států Condoleezu Riceovou, aby bezvízový režim zavedla pro všechny nové členy Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

turistika | Foto: Milan Kopp

Demokrat Dennis Kucinich považuje za nutné přesvědčit své kolegy, že dané země nepředstavují bezpečnostní hrozbu. Lidé z těchto zemí chtějí podle něj hlavně cestovat.

Český velvyslanec ve Washingtonu Petr Kolář vnímá aktivity amerických kongresmanů jako další krok, Pomůže nám k osvětě i k rozšíření povědomí o této otázce: "Protože my to vnímáme tak, že to opravdu není jen náš problém, je to i problém Spojených států. A my chceme tento problém společně řešit."

Podle slovenského velvyslance Rastislava Káčera je na místě trpělivost. "Toto není záležitost, kterou zlomíme jediným dopisem," řekl. Iniciativu ale označil za "jeden z důležitých kroků" na cestě k získání předpokladů pro změnu americké vízové praxe.

Problematika víz získala před listopadovými kongresovými volbami na intenzitě. Minulý týden se dohodli ministři zahraničí sedmi nových středoevropských a pobaltských zemí EU na společném postupu při přesvědčování americké strany o nutnosti změny vízové praxe.

Do diplomatických aktivit zapadají i snahy organizace Američtí přátelé České republiky, která vyzývá krajany a spřátelené instituce, aby se na politicích domáhali zrušení víz.

Milan Kopp, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme