Oba bratři podezřelí z útoku na týdeník Charlie Hebdo jsou stále na útěku

S ranním rozbřeskem nabraly pátrací akce ve venkovské oblasti Pikardie severovýchodně od Paříže znovu na síle. Zásahové jednotky zablokovaly silnici mezi Corcy a Longpont i tamní lesní cesty, pachatelé středečního teroristického útoku však zatím stále unikají. Z vraždění jsou podezřelí bratři Chérif a Said Kouachiovi. V oblasti hustě prší a policisté kontrolují každý vůz. V noci nad regionem přelétaly vrtulníky s termovizí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní hlídka na komunikaci A1 poblíž Survilliers

Policejní hlídka na komunikaci A1 poblíž Survilliers | Zdroj: Reuters

„Na poměrně rušné křižovatce u města Soisson, jednoho z bodů 20kilometrového trojúhelníku, kde by se měli bratři Chérif a Said Kouachiové pohybovat, je 10 až 15 přenosových vozů a hlídky zásahové jednotky,“ hlásí přímo z místa zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd.

Pátrací tým předpokládá, že pachatelé už nemají vůz a skrývají se v tamních rozsáhlých lesích. Šedé Clio bylo nalezeno. Tamní terén je velmi členitý, nechybějí strže a ani bunkry z válečných dob, navíc v oblasti hustě prší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dvojici teroristů hledají policisté v lesích východně od Paříže. Z místa pátrání se přihlásil zpravodaj ČRo Jan Šmíd

Současně ale není vyloučené, že bratři podezřelí z teroristického zločinu směřují zpět do Paříže. Ministr vnitra Bernard Cazeneuve oznámil, že do celé akce je zapojeno 88 tisíc policistů.

Policie zadržela devět osob

Policie v souvislosti s atentátem zadržela 9 lidí, většinou příbuzných podezřelých bratrů, nebo lidí z jejich okolí. Teď jsou zadrženi na 48 hodin, pak se musí rozhodnout o jejich vazbě.

Podle televize CNN prošel jeden z bratrů teroristickým výcvikem v Jemenu. Před několika lety se tam prý účastnil školení místních jednotek Al-Káidy.

Pařížany teror nezastrašil, scházejí se na veřejnosti jako kdykoli jindy

Číst článek

Zatímco v Paříži se život vrací do normálních kolejí, lidé si večer užívali restaurací jako kdykoli jindy, zcela jinak je tomu v oblasti, kde se pátrá. Tamní obyvatelé mají policisty a kontroly všude na silnicích a vrtulníky nad hlavou.

Příslušníci zásahové jednotky v obci Corcy severovýchodně od Paříže pří pátrání po pachatelích atentátu na Charlie Hebdo | Foto: Reuters

Islámský stát má teroristy za hrdiny

Hnutí Islámský stát označilo francouzské útočníky na redakci časopisu Charlie Hebdo za hrdiny. Vůbec poprvé tak na pařížský útok džihádisté reagovali, a to prostřednictvím svého rozhlasového vysílání. Útok také schvaluje pobočka al-Kájdy v severní Africe.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bratři Chérif a Said Kouachiovi jsou stále na útěku. Nejnovější vývoj v pátrání posal z Paříže zpravodaj Vít Pohanka

Teroristický čin naopak odsoudily muslimské komunity v Evropě. Nejvyšší islámský duchovní v Paříži položil při pietní vzpomínce na tamním náměstí Republiky na památku obětí květiny.

Mezitím Británie oznámila zpřísnění hraničních kontrol v přístavech a na nádražích. Podle britské kontrarozvědky MI5 jde o reakci na stoupající hrozbu terorismu a čím dál častější případy, kdy se Britové připojili k radikálům v Sýrii.

V neděli bude v Paříži schůzka amerických a evropských ministrů vnitra a spravedlnosti k boji proti přívržencům džihádu, islámské svaté války.

Demonstranti poblíž Rio de Janeira drží tužky jako symbol piety vůči obětem útoku na Charlie Hebdo v Paříži | Foto: Reuters

Zvětšit mapu

Milan Kopp, Jan Šmíd, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme