Obama - trápení vystřídané světlem na konci tunelu

Americký prezident Barack Obama se letos mohl cítit tak trochu jako na houpačce: úspěchy střídaly neúspěchy. V listopadu utrpěli vládní demokraté těžkou porážku v kongresových volbách. Vypadalo to, že je vláda prezidenta Obamy skoro na kolenou. Na poslední chvíli před Vánoci ale prazident Obama slavil několik vítězství v Kongresu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama při projevu

Barack Obama při projevu | Foto: Tomáš Adamec

27. leden 2010. Prezident Obama pronáší řeč o stavu Unie a vypočítává, co všechno už jeho vláda udělala, aby vyvedla zemi z hospodářské krize. A také, co všechno ještě udělá.

Baracku Obamovi se nedá upřít činorodost. Ale výsledky jsou na konci druhého roku jeho vlády přinejlepším smíšené.

V březnu vláda doslova protlačila Kongresem komplikovanou reformu zdravotnictví i přes houževnatý odpor republikánů, velké části veřejnosti a dokonce některých demokratů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu v USA celý rok sledoval (ne)úspěchy Baracka Obamy

Prezident Obama sice mluvil o splněném snu mnoha Američanů. Jenže změny, které mají zlepšit péči a celkově snížit náklady, začnou postupně platit až od roku 2014.

Šokujících 16 procent Američanů nemá podle Gallupova ústavu dál vůbec žádné zdravotní pojištění a velké většině veřejnosti se reforma ani trochu nelíbí.

Federální soud ve Virgínii označil některé její kroky za neústavní a Kongres už slibuje, že reformu zreformuje, radikálové z republikánské strany mluví o jejím úplném stažení. To se dá těžko považovat za jednoznačný úspěch.

Smlouva START

V dubnu navštívil prezident Obama podruhé Prahu, aby s ruským prezidentem Medveděvem podepsal Smlouvu mezi Spojenými státy americkými a Ruskou federací o opatřeních k dalšímu snížení a omezení strategických útočných zbraní, nazývanou krátce START.

Jenže mezinárodní smlouvy musí ratifikovat dvěma třetinami hlasů Senát a tam nevypadaly vyhlídky prezidenta Obamy právě dobře. A nejenom kvůli smlouvě START.

Na začátku listopadu totiž Američané volili nové zástupce do Kongresu. Pro vládní demokraty to byla zdrcující porážka.

Volební porážka

Sám prezident Obama mluvil výprasku, kterého se mu ve volbách dostalo: republikáni získali kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů a v Senátu podstatně snížili většinu, kterou demokraté měli.

Volební výsledky zpochybnily skoro všechno, co prezident Obama prosadil. Republikáni můžou v Kongresu všechny významné iniciativy vlády takříkajíc potopit a zvrátit ty, které už byly schválené.

Barack Obama s dcerami Sashou a Malií v Růžové zahradě před Bílým domem přítomným hostům a novinářům připomněl, co je podle něj podstatou svátku Dne díkuvzdání | Foto: Vít Pohanka

Vláda si to ale soudě podle dění na sklonku roku dobře uvědomuje. Bílý dům začal v listopadu mluvit o kompromisech.

Barack Obama se také s republikány na důležitém kompromisu dohodl: konzervativci souhlasili s prodloužením výplat podpory v nezaměstnanosti pro řádově 2 miliony Američanů, která měla po Novém roce skončit.

Demokraté pak se skřípěním zubů souhlasili s prodloužením platnosti daňových úlev pro bohaté, které jim je už léta trnem v oku.

Druhý politický dech

Prezident Obama si tím zároveň připravil podporu části republikánů pro ratifikaci zmíněné smlouvy START s Ruskem.

„71 pro ratifikaci smlouvy, proti 26,“ oznámil po hlasování těsně před svátky viceprezident Joe Biden, jinak také formální předseda Senátu.
A prezident Obama si pak mohl připsat k dobru prosazení – jak doslova řekl: “Nejdůležitější dohody o kontrole zbrojení za poslední dvě desetiletí.”

Podle mnoha expertů je to sice přinejmenším přehnané tvrzení, ale Baracku Obamovi to nepochybně pomohlo získat politické body. Kongres navíc na poslední chvíli před svátky povolil také službu homosexuálů v armádě, což prezident Obama prosazoval.

Na Vánoce tak mohl americký prezident odletět na dovolenou na rodnou Havaj s pocitem, že chytil politický druhý dech.

Vzhledem k tomu, že republikáni budou mít od Nového roku v Kongresu podstatně silnější slovo, bude ho potřebovat.

ZPĚT NA ROK VE SVĚTĚ

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme