Obama a Castro si na summitu potřásli rukama. Plánují i dvoustranné jednání

Politické špičky všech amerických zemí jednají v Panamě na celoamerickém summitu. Mluví se o něm jako o historickém či přelomovém. Čeká se hlavně na první setkání amerického a kubánského prezidenta po dlouhých desetiletích. Na slavnostním zahájení si Barack Obama a Raúl Castro potřásli rukou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celoamerický summit v Panamě: zleva kubánský prezident Raúl Castro, prezident Ekvádoru Rafael Correa, prezident Salvadoru Sanchez Ceren a americký prezident Barack Obama

Celoamerický summit v Panamě: zleva kubánský prezident Raúl Castro, prezident Ekvádoru Rafael Correa, prezident Salvadoru Sanchez Ceren a americký prezident Barack Obama | Zdroj: Reuters

Jeden reportér venezuelské televize umístil videozáznam dnešního setkání obou politiků na internet. Je na něm vidět, jak si uvolněně uprostřed davu hostů několikrát stisknou ruku a krátce spolu hovoří.

Bílý dům uvedl, že setkání bylo neformální a že státníci nevedli žádný závažný rozhovor. Obama se má s Castrem, s nímž se osobně potkal poprvé na pohřbu bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely v prosinci 2013, ještě jednou sejít později v průběhu dneška.

Kubánská delegace je na v pořadí sedmém celoamerickém summitu vůbec poprvé. O tom, že USA i Kuba vnímají summit jako další krok ke zlepšení vztahů, svědčí i čtvrteční panamská schůzka šéfů diplomacie obou zemí, kteří ji označili za velmi plodnou.

Spekuluje se také o dalším vstřícném kroku, o obnovení diplomatických vztahů nebo aspoň vyškrtnutí Kuby z amerického seznamu států podporujících terorismus, o něž Havana velmi usiluje.

Na seznam se Kuba dostala v roce 1982 zejména kvůli podpoře baskické separatistické organizace ETA a kolumbijských povstalců z hnutí FARC (Revoluční ozbrojené síly Kolumbie). To, že se Kuba stále nachází na seznamu, je zásadní překážkou na cestě k normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi a ke znovuotevření jejich ambasád.

Obama: Končí éra vměšování Spojených států

Sdělovací prostředky také zaznamenaly výrok amerického prezidenta vůči celé Latinské Americe, který pronesl rovněž před začátkem summitu v Panamě. Prohlásil, že končí éra vměšování Spojených států do záležitostí ostatních zemí v regionu.

„Dny, kdy naše se politika na Západní polokouli tak často spoléhala na to, že se Spojené státy mohou beztrestně vměšovat, jsou minulostí,“ uvedl.

Podle pozorovatelů se Spojené státy už dávno nevměšují takovým způsobem jako dříve. Například sama Panama zažila americkou invazi v prosinci 1989. Přesto je ale občas ve vztazích napětí. Například, když vyšlo najevo, že NSA špehovala brazilskou prezidentku.

O vměšování ale stále mluví venezuelský prezident Nicolás Maduro. Ten tvrdí, že Spojené státy se spikly s opozicí a chystají proti němu převrat. Před odjezdem do Panamy se ale nechal slyšet, že stojí o přátelské vztahy.

Americký prezident Obama se krátce před zahájením summitu setkal s několika kubánskými disidenty v Panamě, které ujistil, že USA stojí po jejich boku.„Vzhledem k tomu, že Spojené státy zahajují novou kapitolu vztahů s Kubou, doufáme, že to vytvoří prostředí, ve kterém se zlepší život kubánského lidu,“ řekl.

Zároveň dodal, že nejde o to, že by to prosazovaly USA, ale že by samotní Kubánci ze všech skupin obyvatelstva měli „díky svému talentu, vynalézavosti a tužbám“ spolu komunikovat a rozhodnout, jaká je nejlepší cesta k jejich prosperitě.

Mezi přítomnými disidenty byli mimo jiné právnička a novinářka na volné noze Laritza Diversentová a šéf sociálně demokratického Pokrokového oblouku Manuel Cuesta Morúa, uvedla agentura AFP.

Obezřetně ale s nadějí nahlíží na změny ve vztazích mezi Kubou a USA Kubánci ve Státech

Číst článek

Castrův režim disidenty označuje za žoldáky financované Spojenými státy, kteří se snaží podkopat základy současného zřízení v zemi.

Na schůzce byla desítka dalších zástupců občanské společnosti z jiných zemí a také prezidenti Kostariky a Uruguaye.

ČTK, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme