Obama a Putin vyzvali k zastavení násilí v Sýrii, konkrétní návrhy nezazněly

Americký prezident Barack Obama se shodl se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem na potřebě urychleného zastavení násilí v Sýrii. Tamní krizi je podle nich třeba řešit politicky a v mezinárodní spolupráci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidenti Barack Obama a Vladimir Putin na schůzce v mexickém Los Cabos | Zdroj: Reuters

Žádný konkrétní návrh na zastavení krveprolití v Sýrii ale na summitu skupiny zemí G20 v mexickém Los Cabos nezazněl. Rusko nadále odmítá Západem prosazované mezinárodní sankce, které by měly oslabit vládnoucí Asadův režim, brutálně potlačující protivládní revoltu.

Oba státníci se sešli poprvé od Putinova návratu do prezidentské funkce. Schůzka nepřinesla žádný překvapivý zvrat do chladných vztahů obou velmocí. Oba prezidenti mluvili i o dalších citlivých tématech jakým je Írán či protiraketová obrana. Tvářili se vážně a neusmívali se.

Přehrát

00:00 / 00:00

O schůzce v mexickém Los Cabos informoval ve Večerním Radiožurnálu zpravodaj ČRo Vít Pohanka

Summitu zemí G20 ovšem dominuje především krize eurozóny. Představitelé zúčastněných zemí Evropě doporučují, aby dostala pod kontrolu své rozpočty, dál se nezadlužovala, ale aby současně stimulovala svou ekonomiku.

Podle zpravodaje Českého rozhlasu je znát, že i tak rozdílné země jako Indie, Brazílie nebo Jihoafrická republika mají strach z případného evropského kolapsu.

Summity G20 obvykle provázejí demonstrace. V Los Cabos něco takového zřejmě nehrozí. Demonstranti by se tam jen obtížně dostávali. Navíc zatímco jinde mají policisté jen obušky, tady mají samopaly. Všude stojí i takzvané checkpointy, kde jsou vojáci s kulomety.

Igor Maňour, Vít Pohanka, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme