Obama: Ahmadínežádovy výroky o 11. září jsou neomluvitelné

Prezident USA Barack Obama reagoval velmi kriticky na provokativní slova svého íránského protějšku Mahmúda Ahmadínežáda. Podle Obamy jsou výroky íránského prezidenta v přímém kontrastu s reakcí íránského lidu těsně po útocích na Manhattanu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Ahmadínežád | Foto: UN Photo, Marco Castro

Tehdy v Íránu uctili památku obětí teroristických útoků smutečními shromážděními se svíčkami. Prezident Obama reagoval v rozhovoru pro vysílání britské BBC v perštině, které mohou sledovat samotní Íránci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americký zpravodaj ČRo Vít Pohanka o reakci prezidenta USA Obamy na výroky prezidenta Ahmadínežáda

„Bylo to urážlivé, bylo to nenávistné,“ uvedl americký prezident. „Pronést něco takového zrovna tady na Manhattanu, jen kousek na sever od Ground Zero, kde rodiny ztratily své drahé během události, kterou lidé všech vyznání, všech etnik považují za klíčovou tragédii této generace, bylo prostě neodpustitelné.“

Mahmúd Ahmadínežád ve čtvrtek na půdě OSN naznačil, že za útoky z 11. září 2001 mohla stát samotná americká vláda. Vyprovokoval tím odchod delegací Spojených států a Evropské unie ze sálu Valného shromáždění.

Vít Pohanka, Ľubica Zlochová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme