Obama: Americká společnost je po smrti bin Ládina nebývale sjednocená

Smrt Usámy bin Ládina může Al-Káidu vyprovokovat k odvetě, varuje americká vláda. Smrt nejhledanějšího teroristy na světě je ale i tak jednoznačným úspěchem, který na chvíli spojuje politiky z obou hlavních stran. Demokraté i republikáni blahopřejí prezidentu Obamovi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Washingtonský Kapitol

Washingtonský Kapitol | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

„Vedli jsme spolu v minulosti spory a něco mi říká, že je povedeme i v budoucnu,“ prohlásil americký prezident Barack Obama na společném setkání demokratů a republikánů v Kongresu. Smrt Usámy bin Ládina ale podle něj aspoň na krátkou dobu spojila Američany bez ohledu na stranickou příslušnost.

Kongresmani a jejich manželky šéfa Bílého domu za ta slova odměnili ovací vstoje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes byl americký historik českého původu, profesor univerzity v Bostonu, Igor Lukeš.

V ulicích Washingtonu a New Yorku už mezitím utichají spontánní projevy radosti. Připravuje se ale mimo jiné oficiální vzpomínkové setkání na Ground Zerou na Manhattanu, kde stávala dvojčata Světového obchodního střediska. Ve čtvrtek by tam měl zamířit i prezident Barack Obama.

Budoucnost vztahů mezi USA a Pákistánem

V pákistánské vazbě mezitím policisté vyslýchají přibližně deset členů rodiny Usámy bin Ládina. Mezi nimi i zhruba třináctiletou dceru zabitého teroristy, která podle informací z tamních bezpečnostních složek, pomáhala identifikovat tělo. V několika pakistánských městech se dnes konaly tisícové protiamerické demonstrace.

Zahraniční komentátoři se v souvislosti s dlouholetým ukrýváním nejhledanějšího teroristy světa v Pákistánu zamýšlejí nad rolí této země. Spekulují o podpoře, které se dostává radikálním islamistům i z řad pakistánských bezpečnostních složek.

„Bílý dům oficiálně ústy prezidentova poradce pro boj s terorismem prohlásil, že bin Ládin žil v Pákistánu víceméně otevřeně pět let. A tato informace myslím zásadním způsobem ovlivní vztahy mezi USA a Pákistánem,“ řekl v této souvislosti americký historik českého původu, profesor univerzity v Bostonu, Igor Lukeš v pořadu Stalo se dnes.

Podle něj je to vidět už v tom, že dnešní Washington Poste přináší článek z pera pákistánského prezidenta, který oficiálně prohlašuje, že jeho vláda o bin Ládinově přítomnosti neměla ponětí. „Ovšem tvrz, ve které terorista bydlel, stojí několik set metrů od hlavní vojenské akademie a má okolo sebe zeď vysokou dvacet stop. A to bude těžké vysvětlit,“ uvedl.

Vít Pohanka, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme