Obama: Amerika je připravená na případný severokorejský útok

Spojené státy jsou připravené na možný útok Severní Koreje. Americký prezident Barack Obama to uvedl v rozvoru pro televizní stanici CBS. Reagoval tak na zprávy, že Pchjongjang údajně připravuje zkoušku rakety dlouhého doletu schopné zasáhnout americké území. Podle ministertsva obrany USA by se cílem severokorejské rakety mohla stát Havaj.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama

Barack Obama | Foto: Tomáš Adamec

"Vláda i armáda jsou připravené na všechny možnosti," říká Barack Obama. Odpovídá tak na obavy, že Severní Korea může vypálit raketu směrem na Havaj. O takové možnosti vážně uvažuje i ministerstvo obrany.

Rada bezpečnosti OSN nedávno zpřísnila na návrh Spojených států sankce vůči komunistickému režimu kvůli novému jadernému testu a raketovým zkouškám.

Spojené státy také zintenzívnily počet letů špionážních letadel, která se snaží zjistit činnost na severokorejských raketových základnách.

Severní Korea stupňuje své hrozby

Severní Korea hrozí vojenským úderem na americké cíle. Podle nepotvrzených spekulací v mezinárodním tisku by mohla přijít kolem 4. července, kdy Spojené státy slaví Den nezávislosti.

Podle Pchjongjangu ale půjde pouze o odvetné opatření v případě, že Spojené státy na Severní Koreu zaútočí nebo se pokusí o kontrolu některé z jejích lodí. Režim Kim Čong-ila sankce RB OSN umožňující právě inspekci podezřelých SK plavidel odmítá a označuje je za vyhlášení války.

Spojené státy by si měly uvědomit, s kým mají co do činění a být opatrné, píše list severokorejské komunistické strany Rodong Sinmun upozorňující na to, že KLDR je dnes hrdou jadernou mocností.

Pchjongjang varuje Washington zejména kvůli možné kontrole severokorejských plavidel. Jedno z nich, které Američané nyní sledují, směřuje podle jihokorejských médií do Barmy.

Zvýšené napětí na Korejském poloostrově potvrzuje i rozhodnutí jihokorejské armády, která o víkendu ztrojnásobila počet děl mířících směrem na sever.

Přečtěte si také:
Kim Čong-il hrozí jadernou válkou, Jižní Korea hledá pomoc u Američanů
Rada bezpečnosti OSN se dohodla na textu rezoluce o Severní Koreji
KLDR hrozí Jižní Koreji útokem, příměří už neuznává
Severní Korea odpálila další dvě rakety krátkého doletu
Mezinárodní společenství odsoudilo jaderný test Severní Koreje
Severní Korea obnovuje nukleární program
Obama varoval KLDR před vypuštění zkušební rakety, půjde prý o provokaci

Robert Mikoláš, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme