Obama bojuje za reformu imigračního systému i za hispánské voliče

Americký prezident Barack Obama vyzývá k rozsáhlé změně amerického imigračního systému. Ve Spojených státech podle odhadů žije asi 11 milionů ilegálních přistěhovalců, většinou hispánského původu. Prezident v texaském El Pasu řekl, že republikáni podmiňují reformu mimo jiné zpřísněním ostrahy hranic. Obama zdůraznil, že jeho administrativa všechny požadavky splnila, dokonce v míře, jakou mnozí pokládali za nemožnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obama hovoří na mexické hranici v El Pasu se členy hraniční stráže | Foto: AFP

„Chtěli, aby na hranicích bylo víc agentů. Dnes máme na jihozápadní hranici nejvíce příslušníků bezpečnostních složek v dějinách! Dvacet tisíc! Více než dvakrát tolik, co v roce 2004,“ pochvaloval si Obama.

Mluvil také o bezpečnostní bariéře na hranicích, o nasazení bezpilotních letounů a analytiků zpravodajských služeb a o spolupráci s Mexikem: „Opatření, která jsme zavedli, přinášejí výsledky. Za dva a půl roku jsme zajistili o 31% více drog, o 75% peněz a o 64% víc zbraní než dřív,“ řekl v El Pasu americký prezident.

Přehrát

00:00 / 00:00

O americkém imigračním systému hovoří ve Světě o třetí profesor historie a mezinárodních vztahů z Bostonské univerzity Igor Lukeš

Obama si však je vědom, že boj s republikány o reformu bude ještě náročný. Postěžoval si na nespokojence a „věčné reptaly“ z republikánských řad povzdechem, že by si asi přáli podél celých hranic vodní příkopy s aligátory.

Podle profesora historie a mezinárodních vztahů z Bostonské univerzity Igora Lukeše je reforma kvůli velkému počtu nelegálních přistěhovalců nutná. „Ti všichni žijí mezi námi, potřebují nemocnice, školy, používají sociální služby. A ty jsou placeny z daní lidí, kteří tady žijí a pracují legálně,“ vysvětluje.

„V oblastech nelegálního pohybu lidí přes hranice, zejména na jihozápadě, bují drogy, zbraně a násilí všeobecně. Okolo lidí bez legálního statutu je navíc podzemní ekonomika, která vykořisťuje a posiluje organizovaný zločin. Celý systém potřebuje změnu i proto, že je krutý, například roztrhává rodiny,“ dodává.

Problém nelegálních imigrantů má i ekonomický dopad – Obama chce zabránit jejich vykořisťování a tomu, aby oni svou přítomností tlačili dolů mzdy amerických dělníků. Reformu imigračního systému proto označuje za ekonomický imperativ.

Arizona, Georgia a Utah již přijímají opatření

Ilegální přistěhovalectví lze podle Lukeše omezit jen jediným způsobem – zesílením ostrahy hranic. Je však otázkou, do jaké míry je to reálné, když se jedná o stovky mil v převážně pouštním terénu.

Zatím se nedaří prosadit reformu imigračního systému na federální úrovni, ale tři státy – Arizona, Georgia a Utah – se snaží o vlastní opatření.

Obamův projev v El Pasu působí jako součást předvolební kampaně. „Obama i republikáni dobře vědí, že Hispánci představují obrovský rezervoár voličů – tedy ti, kteří jsou v USA legálně a mohou volit. Proto Obama bude na této skupině pracovat. V minulých volbách získal dvojnásobek hispánských hlasů ve srovnání s McCainem a to bude chtít zopakovat,“ tvrdí Lukeš.

Vladimír Kroc, Helena Berková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme