Obama bojuje za reformu zdravotnictví

Musíme reformovat americké zdravotnictví. To bylo hlavní resumé mimořádného vystoupení prezidenta USA Baracka Obamy. Popularita šéfa Bílého domu v poslední době rychle klesá a velká část Američanů žádné změny zdravotního pojištění nechce. Přesto je reforma amerického zdravotnictví podle Obamy nutná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Foto: Informationsamt der Bundesregierung

"Za zdravotnictví utrácíme víc peněz, než kterýkoli jiný vyspělý stát," připomněl americký prezident. Podle jeho údajů náklady na zdravotní péči představují skoro pětinu HDP. Američané ale nejsou o nic zdravější, než lidé v jiných rozvinutých zemích, o čemž svědčí statistiky.

Obamova vláda se sice potýká především s tím, jak znovu rozběhnout americkou ekonomiku a postavit ji na pevnější základy, ale reforma zdravotnictví je podle Obamy součástí takového úsilí.

Realita boří naděje vkládané v Obamu

Obamovi navíc věří stále méně Američanů. Vypovídají o tom průzkumy veřejného mínění - a nejvíc za to může zřejmě jeho ekonomická politika. Novopečený prezident sice prosadil v Kongresu velmi rychle stimulační balík za stamiliardy dolarů, ale ten nepřináší výsledky tak rychle, jak by si Američané představovali.

Prezident USA se sice podle agentury Associated Press může pořád těšit tím, že podle 55 procent dotázaných Američanů odvádí dobrou práci, ale ještě před pár měsíci jich byly skoro dvě třetiny.

Přečtěte si také:
Obama ztrácí důvěru Američanů
Americký prezident Obama vytáhnul do boje za reformu zdravotnictví
Obama: Americká ekonomika jeví známky oživení, krize ale nekončí

Vít Pohanka, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme