Obama bude opět vysvětlovat příčiny selhání zpravodajských služeb

Americký prezident Obama by měl ještě ve čtvrtek vystoupit k selhání zpravodajských služeb. Už počtvrté tak zřejmě vysvětlí, jak se mohlo stát, že se do letadla směřujícího z Amsterodamu do Detroitu dostal mladý nigerijský extremista a málem odpálil výbušnou nálož.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama při projevu | Foto: US Department of Defense

Podle americké televizní stanice CNN není zcela vyloučené, že Obama přijme odpovědnost za bezpečnostní chyby, jež umožnily neúspěšný teroristický útok na americké letadlo o vánočních svátcích. Spekuluje se, že Američanům předloží nový plán fungování zpravodajských služeb. Bílý dům má navíc zveřejnit kompletní zprávu vyšetřování celého incidentu.

Ředitel Národní bezpečnostní rady James Jones už odpoledne řekl v rozhovoru pro deník USA Today, že budou lidé šokovaní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka k projevu amerického prezidenta Obamy o pochybení zpravodajských služeb.

Americkou veřejnost už dříve šokoval fakt, že zpravodajské služby předem o zmíněném Nigerijci věděli. Dokonce měli informace o jeho nástupu do letadla. Původně ho agenti zpravodajských služeb chtěli vyslechnout až po jeho příletu do Detroitu. Nabízí se však logická otázka, proč nebylo možné potenciálního atentátníka zadržet už v Amsterodamu, kde mohl být rovněž vyslechnut.

Podle komentátorů amerických médií je celý incident doslova fackou daňovým poplatníkům. Od útoků z 11. září 2001 vynakládá vláda Spojených států na boj proti terorismu nemalé finanční a lidské prostředky, navíc současné bezpečnostní opatření na amerických letištích cestujícím pohyb v rámci USA značně ztěžují. Američané se tedy logicky ptají, jak je možné, že terorista bez problémů může nastoupit do letadla, které se chystá zničit.

Lukáš Vincourek, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme