Obama chce pro své blízkovýchodní plány získat i podporu britského premiéra

Americký prezident Barack Obama chce pro své blízkovýchodní plány získat i podporu britského premiéra Davida Camerona. Deník Guardian zjistil, že to má být příští týden jeden z bodů Obamovy návštěvy Londýna. Obama navrhl, aby základem budoucího palestinského státu byly hranice z roku 1967. Podle komentátorů tak Obama chce odradit Palestince od jednostranného vyhlášení nezávislosti. Plán ale odmítl izraelský premiér Netanjahu, a to tak ostře, že ho za takový postup kritizovala i velká část izraelské politické scény.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama mluví o Blízkém východě | Zdroj: Reuters

Obamův plán v principu předpokládá stažení Izraele ze všech palestinských území, která okupuje. Výjimkou by byly například oblasti velkých osad, které by si tam ponechal, ale výměnou by za to musel Palestincům poskytnout jiná území. Takový model už předpokládalo mnoho předchozích diplomatických plánů, Netanjahua ale pobouřilo, že ho Obama ve čtvrtek vyslovil takto veřejně. Amerického prezidenta už přitom podpořila i Evropská unie, OSN a Rusko.

Obamu dnes čeká vystoupení před proizraelskou lobbyistickou organizací AIPAC. Ta velmi nelibě nese jakoukoli kritiku židovského státu. V tisku se objevují informace, že Obama může za svůj postoj zaplatit ztrátou peněz od důležitých židovských sponzorů.

Břetislav Tureček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme