Obama dokončuje novou strategii pro Afghánistán

Bílý dům stojí před vážným rozhodnutím: jak dál v Afghánistánu. Prezident Barack Obama připravuje po roce a půl zásadní projev, ve kterém novou strategii vysvětlí. Očekává se, že potvrdí stahování amerických vojáků už od července.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama mluví o Blízkém východě | Zdroj: Reuters

Hlavní otázka už zřejmě nezní: začnou se Američané opravdu z Afghánistánu stahovat? Ale spíš: Jak rychle budou odcházet?

Prezident Obama koncem roku 2009 poslal do Afghánistánu velké posily. Ale s tím, že se od letošního července začnou stahovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničněpolitický analytik Čekého rozhlasu Milan Slezák mluví o stahování amerických vojáků z Afghánistánu ve Světě o třetí na Rádiu Česko.mp3

Sklidil za to ostrou kritiku republikánů, že ohrožuje strategické záměry Spojených států.

Teď se ale situace změnila. Únava Američanů válkou, která trvá už 10 let, je velká a Usáma bin Ládin po smrti. Navíc chtějí republikáni nade vše snižovat zadlužení vlády. A válčení v Afghánistánu stojí každý den v průměru 2 miliardy dolarů.

Prezident Obama proto podle očekávání zítra definitivně stahování vojáků potvrdí.

Příprava proslovu pokračuje

Podle zahraničněpolitického analytika Českého rozhlasu Milana Slezáka nikdo neví přesně, co prezident Obama řekne. Podle posledních zpráv ještě dohotovuje svůj proslov.

„Podle první verze bych řekl, že pět tisíc amerických vojáků odejde z Afghánistánu příští měsíc, to znamená v prvním možném termínu, který Obama oznámil v roce 2009, když rozhodoval o zvýšení stavu amerických vojsk v Afghánistánu o 34 tisíc. Druhá várka by podle této první verze měla odejít příští rok na jaře,“ uvedl milan Slezák.

Dodal, že ke konci příští roku by v Afghánistánu mělo zůstat jen tolik vojáků, kolik jich bylo v Afghánistánu předtím, než prezident Obama rozhodl o zvýšení stavu vojsk právě o 34 tisíc. Ke konci roku 2012 by tak v Afghánistánu zůstalo 67 tisíc amerických vojáků.

„Druhá verze mluví o tom, že již před koncem tohoto roku by se z Afghánistánu mělo stáhnout deset tisíc amerických vojáků, přičemž jejich počet by měl i podle této druhé verze zůstat stejný, to znamená před koncem příštího roku 67 tisíc vojáků,“ vysvětlil Milan Slezák.

Vít Pohanka, Milan Slezák, Ondřej Černý, Eva Presová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme