Obama jako první prezident USA podpořil právo gayů a leseb na sňatky

Barack Obama je pro sňatky osob stejného pohlaví. Je prvním americkým prezidentem, který otevřeně právo gayů a leseb na sňatky podpořil. V rozhovoru pro televizi ABC nicméně uvedl, že by mělo být na jednotlivých amerických státech, jestli svatby homosexuálů povolí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obama při projevu o stavu unie | Foto: Saul Loeb | Zdroj: ČTK

„Myslím, že by páry stejného pohlaví měly mít možnost uzavřít sňatek,“ uvedl prezident Obama.

Stal se tak prvním úřadujícím šéfem Bílého domu, který boj homosexuálů za právo na plnohodnotné sňatky veřejně podpořil.

Gayové a lesby je mohou zatím uzavírat v 8 z 50 amerických států. Jedná se zejména o státy na severovýchodě Ameriky, pak je to Iowa na středozápadě a stát Washington na pacifickém pobřeží. Mírná většina amerických států zapovídá homosexuální sňatky v ústavě, ale současně většina amerických států umožňuje registrované partnerství.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vystoupení prezidenta Obamy informoval ze Spojených států zahraniční zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka

Že prezident Obama takový krok učinil, je sice v současné chvíli v Americe zpráva číslo jedna, ale ve skutečnosti se velké překvapení nekoná.

Současná vláda totiž před časem zrušila praxi ‚neptej se a mlč‘ v ozbrojených silách, kdy se od vojáků a vojákyň očekávalo, že nebudou svou případnou homosexualitu otevřeně připouštět s tím, že se jich na to nikdo nebude ptát.

Vyjádření Bílého domu k otázce homosexuálních sňatků tak už bylo spíš otázkou času. To, že prezident Obama vystoupil v téhle věci teď, je však určitě historický mezník.

Co se týče popularity prezidenta Obamy před podzimními prezidentskými volbami, podle průzkumů veřejného mínění tento krok prezidentu Obamovi nejspíš neuškodí, ale ani nepomůže.

Agentura Gallup zveřejnila v úterý průzkum, podle jehož výsledků je o něco víc než polovina Američanů pro povolení sňatků homosexuálů. O něco méně než polovina - 48 procent - je proti. V podobném duchu vypovídají i jiné průzkumy a dlouhodobě je viditelné, že tolerance většiny americké společnosti vůči sňatkům gayů a leseb spíše vzrůstá.

Romney je proti legalizaci sňatků osob stejného pohlaví

Obamův protikandidát v prezidentské kampani Mitt Romney byl guvernérem státu Massachusetts, kde jsou sňatky homosexuálů legální. V letech 2003 až 2007, kdy stál v čele tohoto amerického státu, se proti tomu nijak viditelně neangažoval. V současné době se ale staví proti legalizaci sňatků homosexuálů. Nepochybně v tom hraje roli skutečnost, že je takový převažující postoj většiny republikánských voličů.

Očekává se, že se otázka práva gayů a leseb na uzavření manželství časem dostane před federální nejvyšší soud.

Vít Pohanka, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme