Obama je v Indonésii. Zlepšuje vztahy s muslimy

Americký prezident Barack Obama zahájil dlouho očekávanou návštěvu Indonésie. Po příletu do Jakarty jednal se svým indonéským protějškem Yudhoyonem o bezpečnosti i ekonomických tématech. Obama se v nejlidnatější muslimské zemi světa, kde navíc prožil část dětství, snaží o zlepšení vztahů mezi Západem a islámským světem. V Jakartě jeho cestu sleduje i východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama na návštěvě Indonésie | Zdroj: ČTK

Letadlo Air Force One s americkým prezidentským párem na palubě přistálo v Jakartě za bouřky a hustého deště, Barack Obama ale doufá, že se mu podaří rozehnat chmury ve vztazích mezi Spojenými státy a Indonésií. Šéf Bílého domu se snaží zlepšovat vztahy s islámským světem, v Jakartě navíc chce potvrdit strategické partnerství obou zemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž východoasijského zpravodaje Českého rozhlasu Roberta Mikoláše, který v jakartě sleduje návštěvu amerického prezidenta Obamy

Důležitým tématem je i otázka bezpečnosti a boje proti terorismu. Indonésie zároveň neskrývá, že se konečně dočkala Baracka Obamy, který v Jakartě prožil čtyři roky jako malý chlapec. Kvůli pokračující sopečné aktivitě vulkánu Merapi se však jeho pobyt bude muset zkrátit.

Na návštěvu amerického prezidenta se mnozí Indonésané dlouho připravovali. Na počest Baracka Obamy skládali i písně, nebo nazpívali dnes už slavnou verzi Obamova volebního hesla „Yes, we can, Ano, můžeme“. Oslavnou skladbu se učili i žáci základní školy v Jakartě, kterou malý Obama zvaný Barry na konci 60.let minulého století navštěvoval.

„Jsem rád, že Obama přijel. Je svým způsobem jedním z nás, strávil tu část dětství a jeho nevlastní otec byl muslim,“ připomíná šestadvacetiletý muž z Jakarty.

Ne všichni Obamu vidí rádi

Určitá hořkost je ale z Indonésanů cítit. Na šéfa Bílého domu totiž čekají od jeho nástupu do úřadu amerického prezidenta, navíc dvakrát už cestu do Indonésie na poslední chvíli zrušil. Ne všichni ovšem Obamu vidí rádi. Pro mnohé totiž i on ztělesňuje mocnost, která podle některých islámských organizací páchá nepravosti na muslimech, a proto proti jeho návštěvě protestovali.

„Spojené státy nejsou dobré, myslí si o sobě, že jsou mocné a mohou si vše dovolit. Nesouhlasím s jejich politikou, hlavně na Blízkém Východě, kde nadržují Izraeli. A také mi vadí, kolik nevinných lidí zemřelo v Iráku či Afghánistánu. Na druhé straně sám Obama je určitou nadějí, je mi sympatický, mj. už tím, že je černoch,“ svěřuje se osmadvacetiletý Ali.

Barack Obama ale přijíždí do Indonésie právě proto, aby obyvatele nejlidnatější muslimské země světa ujistil, že Amerika není antiislámská. Jakarta je navíc pro Washington důležitým strategickým partnerem v Jihovýchodní Asii i slibně se rozvíjejícím trhem. To vše také prezident Spojených států dnes na společné tiskové konferenci s jeho indonéským protějškem Yudhoyonem v Jakartě připomněl.

Zdůraznil také, že Indonésie je důležitým partnerem v boji proti terorismu, se kterým má ostatně sama neblahé zkušenosti.

Prezident Obama s manželkou v Jakartě | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

„Někteří lidé v Indonésii občas spáchali bombové atentáty, při kterých umírali civilisté včetně zahraničních turistů. Všeobecně tak na Západě převládá přesvědčení, že všichni muslimové jsou teroristé. Vše je ale o porozumění, o znalosti celého problému. Snad tedy Obamova návštěva aspoň trošku přispěje k překlenutí těchto rozdílů mezi muslimy a křesťany,“ myslí si jednatřicetiletý obchodník Rudi.

Jak Spojené státy, tak i Indonésie si pak dobře uvědomují, jak se navzájem potřebují, zejména kvůli rostoucí moci i nárokům Číny v asijsko-pacifickém regionu. I proto je ze všech stran mnohem více než protestní hlasy na adresu Obamova příjezdu slyšet, že konečně dorazil, i když jen na necelých 24 hodin.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme