Obama jedná v Indii o obchodování s USA

Americký prezident Barack Obama uctil v Bombaji na úvod návštěvy Indie památku obětí teroristických útoků z roku 2008. Šéfa Bílého domu provází v cestě po jihoasijské velmoci početná delegace podnikatelů. Právě posílení obchodní spolupráce je hlavním cílem Obamova zastavení v Indii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

P201011060158501.jpg

Během něj se dá očekávat stvrzení několika velkých kontraktů mezi oběma zeměmi. Spojené státy budou především usilovat o větší průnik amerických firem na nenasycený indický trh.

To by měla být priorita Obamovy vlády, která chce prudce zvyšovat objem vývozu, aby nastartovala americkou ekonomiku a zajistila kýžená pracovní místa. Kvůli jejich nedostatku totiž Obamovy demokraté utrpěli vážnou prohru v kongresových volbách.

Obchodní výměna mezi Indií a Spojenými státy se dnes pohybuje v řádu desítek miliard dolarů ročně, to je o dost méně, než velikost obchodu Američanů s Čínou nebo Evropskou unií.

Na Obamovu bezpečnost dohlíží v Bombaji tisíce lidí z Indie i USA. Republikánští politici kritizovali údajně přemrštěné náklady na prezidentovu ostrahu.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme