Obama: K uznání palestinské státnosti nevede zkratka, je třeba jednat

Americký prezident Barack Obama doporučil Palestincům znovu jednat s Izraelem. V newyorském sídle Organizace spojených národů řekl, že jen tak se mohou dočkat skutečné samostatnosti a vlastního státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama v OSN varoval Palestince před jednostranným vyhlášením státnosti | Zdroj: ČTK

Obama podle očekávání odrazoval Palestince od jednostranných snah o uznání jejich státu. Konflikt, který trval celá desetiletí, podle něj nemá žádný rychlejší způsob řešení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vystoupení Baracka Obamy v OSN sledoval zpravodaj Vít Pohanka

„Měřítkem našich akcí musí být to, jestli směřují k naplnění práva izraelských a palestinských dětí žít své životy důstojně, v míru a v bezpečí. Uspějeme pouze v případě, že obě strany přimějeme usednout, poslouchat se a navzájem porozumět svým nadějím a obavám,“ prohlásil Obama.

Palestinská samospráva chce přihlášku do Organizace spojených států podat v pátek. Obama se kvůli tomu už setkal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, klíčové pak bude jednání s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.

Šance amerického prezidenta na úspěch ale nejsou velké. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by palestinské vedení rozhodlo od svého záměru upustit. Pro Baracka Obamu je to osobně nepříjemná situace, protože jestli Palestinci opravdu vyhlásí svůj stát bez dohody s Izraelci, bude to znamenat vážnou ránu mírovému procesu.

Už teď Obamovi republikánští vyzyvatelé nešetří kritikou. Říkají, že prezident šel Palestincům příliš na ruku, aniž by za to cokoliv získal. Je zřejmé, že kandidáti republikánů hrají do noty vlivným židovským voličům, jejichž podpora je ve volbách často klíčová.

USA budou palestinskou žádost vetovat

Pravděpodobný scénář je takový, že prezident Abbás požádá generálního tajemníka OSN o uznání palestinského státu příslušnou rezolucí. Pokud ji Pan Ki-mun schválí, poputuje do Rady bezpečnosti, kde mají Spojené státy právo veta a s nejvyšší pravděpodobností ho také bez váhání uplatní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko-palestinský analytik Šádí Shanaáh ve Stalo se dnes Radiožurnálu

Problém je v tom, že kdykoliv to Američané udělají kvůli Izraeli, zkomplikují se jejich vztahy s muslimskými státy. Diplomaté se teď proto podle dostupných situací snaží projednávání v Radě bezpečnosti aspoň pozdržet, aby získali čas.

Šádí Shanaáh, česko-palestinský analytik z Pražského institutu pro globální politiku Glopolis, označuje palestinskou snahu za akt zoufalství nad tím, že mírový proces nyní v podstatě neexistuje.

„Je to snaha diplomaticky dotlačit Spojené státy a mezinárodní komunitu, aby zaujaly více aktivní postoj ke konfliktu a dovést ho do nějakého řešení,“ uvedl analytik.

Situace je podle něj stále otevřená a nepřehledná. „Není vůbec zřejmé, jestli v pátek dojde k tomu, že budou Palestinci požadovat, aby se o rezoluci hlasovalo. Variant je mnoho a myslím, že do poslední chvíle nebude jasné, kterou z nich si palestinské vedení vybere,“ dodal Šádí Shanaáh.

Vít Pohanka, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme