Obama: Kuba pokročila, USA však budou dále zdůrazňovat demokracii

Kuba a USA chtějí i nadále zlepšovat své vztahy, mají však odlišný pohled na otázky lidských práv a rozvíjení demokracie. Shodli se na tom lídři obou zemí Barack Obama a Raúl Castro na tiskové konferenci po jednání v Havaně. Castro označil za hlavní bariéru mezi oběma zeměmi trvající hospodářské embargo. Podle Obamy se Kuba v mnoha směrech zlepšila, ke zrušení blokády však bude třeba mimo jiné pokročit v respektování lidských práv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama a Raúl Castro na tiskové konferenci v Havaně

Barack Obama a Raúl Castro na tiskové konferenci v Havaně | Zdroj: Reuters

Castro prohlásil, že Kuba lidská práva respektuje. "Hájíme lidská práva," řekl Castro na hodinové tiskové konferenci, která byla zcela výjimečná, neboť komunistický vůdce podobná setkání s tiskem nepořádá.

"Podle našeho názoru jsou občanská, politická, hospodářská, sociální a kulturní práva nedělitelná, vzájemně závislá a univerzální," dodal. Žádná země podle něho není stoprocentní v dodržování mezinárodních standardů lidských práv, existují prý v tomto ohledu horší i lepší státy než Kuba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tiskovou konferenci Baracka Obamy a Raúla Castra v Havaně sledovala i zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Šéf Bílého domu, který je na historické návštěvě Kuby jako první úřadující americký prezident po 88 letech, zdůraznil, že o budoucnosti své země rozhodnou sami Kubánci.

Ačkoli USA podle něho budou i nadále zdůrazňovat otázky lidských práv a demokracie, vynutit změny na Kubě nemohou. Ještě letos by se však podle něho zástupci obou států měli sejít v Havaně k diskusi o otázkách lidských práv, například svobody projevu.

Castro: Dejte mi seznam politických vězňů a propustím je

Kubánský vůdce, který na začátku konference povolil jednu otázku, byl viditelně zaskočen přívalem dotazů, na něž podle zpravodaje stanice CNN patrně ještě nikdy neodpovídal.

"Dejte mi seznam politických vězňů a pustím je na svobodu, než nastane noc," odpověděl na novinářskou otázku, kolik má země politických vězňů. Předtím uvedl, že v některých věcech budou mít vlády obou zemí vždy odlišné názory.

Kubánská vláda obvykle argumentuje tím, že dotyční nejsou trestáni za jiné smýšlení, ale jako zvědové nebo žoldnéři financovaní ze zahraničí.

Obama: Zrušení embarga je na Kongresu

Podle prezidenta Obamy se oba lídři na předcházejícím více než dvě hodiny trvajícím jednání bavili o možnostech ekonomické spolupráce obou zemí.

Obama mimo jiné vyzval Castra, aby umožnil vytváření společných podniků mezi americkými a kubánskými firmami nebo povolil, aby americké firmy mohly přímo zaměstnávat Kubánce.

Raúl Castro poměrně jasně řekl, že vztahy mezi oběma zeměmi by se mohly zlepšit podstatně progresivněji, pokud by Spojené státy zrušily hospodářské embargo.

Na to americký prezident uvedl, že embargo může zrušit pouze Kongres, který k tomu on sám několikrát vyzýval. Zatím se tak nestalo, neboť Kongres ovládaný republikány je v tuto chvíli proti. Nicméně Obama podle svých slov věří, že k tomu nakonec dojde.

Známkou velikého zájmu je podle něj i to, že ho v Havaně doprovází velmi početná kongresová delegace, složená jak ze zákonodárců Demokratické strany, tak i Republikánské.

Lenka Kabrhelová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme