Obama navrhl zmenšit jaderné arzenály USA a Ruska o třetinu

Americký prezident Barack Obama navrhl další omezení jaderných arzenálů Spojených států a Ruska. Řekl to před Braniborskou branou v Berlíně. Pro Rusko je proces rychlého odzbrojení podle ruského poradce ministra obrany absolutně nepřijatelný, už kvůli programu protiraketové obrany, jehož pilíř má stát v Evropě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama vystoupil před berlínskou Braniborskou branou

Americký prezident Barack Obama vystoupil před berlínskou Braniborskou branou | Zdroj: Reuters

Obama dnes v Berlíně vyzval k omezení stavu rozmístěných strategických jaderných zbraní Spojených států a Ruska o další třetinu.

Podle dohody START, kterou Obama už dříve podepsal v Praze, se stav jaderných hlavic do roku 2018 sníží na 1550. Podle dnešního Obamova návrhu by se měl snížit o další třetinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O berlínském projevu amerického prezidenta Baracka Obamy informovala redaktorka Karolína Rezková. O reakci Moskvy mluvil zpravodaj ČRo Martin Dorazín

„Důkladně jsme to zvážili a jsme přesvědčeni, že můžeme zajistit bezpečnost Američanů i našich spojenců, i když snížíme počet strategických jaderných zbraní až o třetinu,“ říká Obama.

Prezident vyzval i k omezení ruských a amerických taktických jaderných zbraní v Evropě. Řekl, že v roce 2016 svolá summit o jaderné bezpečnosti, který by se podle amerického tisku měl zabývat zajištěním štěpného materiálu a odvrácením hrozby jaderného terorismu.

Ruský poradce ministra obrany před projevem předeslal, že proces rychlého odzbrojení je pro Rusko absolutně nepřijatelný, už kvůli programu protiraketové obrany, jehož pilíř má stát v Evropě. Rusko to považuje za hrozbu. Rusové podle poradce nedostali žádné právní záruky toho, že program není namířen proti Rusku.

Počty ruských jaderných zbraní jsou vyšší než na straně Spojených států. Rusko tuto převahu nechce ztratit.

Prezident Barack Obama v Berlíně hájil tajný program amerických špionážních služeb

Číst článek

Kancléřka Angela Merkelová uvítala prezidenta Obamu v Berlíně jako přítele. Podle ní neexistuje pevnější partnerství než mezi Amerikou a Evropou. Také připomněla historický význam Braniborské brány.

Do historie se ohlédl i prezident Obama. Německo označil za zemi básníků a myslitelů. Mluvil o blokádě Berlína na konci 40. let i o pádu Berlínské zdi v roce 1989.

Barack Obama po projevu před Braniborskou branou | Foto: Reuters

Obama podle svých slov zintenzivní úsilí o uzavření vojenské věznice na základně Guantanámo na Kubě, kde je teď asi 170 vězňů.

Dále pronesl i slova o toleranci ke svému okolí: „Když přivítáme přistěhovalce i s jejich nadáním a s jejich sny, obrodí nás to,“ řekl Obama. Když se postavíme za práva gayů nebo leseb, budeme svobodnější. A budeme svobodnější, pokud si všichni lidé budou moci jít za svým štěstím,“ dodal.

Obama vystoupil před Braniborskou branou téměř padesát let poté, co prezident John F. Kennedy na stejném místě pronesl dnes už historický výrok "Jsem Berlíňan“.

Projevu přihlíželo jen pár tisíc pozvaných diváků, byla mezi nimi 14letá Olívie, studentka gymnázia Johna Fitzgeralda Kennedyho: „Byl to dobrý pocit. Nejvíc se mi líbilo, jak říkal, co chce dělat v budoucnosti, aby lidé vůbec nepoužívali nukleární zbraně.“

U Braniborské brány se sešlo vybrané publiku, většinou šlo o lidi pracující pro americké instituce. Patří mezi ně i Johana Gallup:

Přehrát

00:00 / 00:00

Vystoupení Baracka Obamy sledovala v Berlíně zpravodajka Klára Stejskalová

„Vidět ho tváří v tvář je docela úžasný zážitek. To se nestane každý den. Projev ale nebyl světoborný. Člověk mu ale nemůže závidět tu úlohu, aby Kennedyho projev před 50 lety nějakým způsobem trumfnul. Myslím, že se o to ani nepokoušel. Jako řečníka ho mám ale ráda, užila jsem si to.“

Dnešní projev nabídl zcela jiný obrázek než v roce 2008, kdy tehdy mladému dynamickému prezidentskému kandidátovi tleskalo u Vítězného sloupu na 200 tisíc nadšených Berlíňanů. Možná i to je důvod, proč se dnešní řeč Baracka Obama do historických análů nezapíše.

„Rozhodně nešlo o historickou řeč. Dnes jsme se studenty rozebírali Kennedyho řeč, kterou tu pronesl před 50 lety. To nelze překonat. To bylo úžasné. To, co jsme dnes slyšeli, byl standardní proslov,“ hodnotí vystoupení Obamy ředitel lycea Johna Fitzgeralda Kennedyho.

Nadšení neprojevují ani německá média. Podle prvních ohlasů využil americký prezident Braniborskou bránu jako kulisu k projevu, ve kterém sice pojmenoval všechny možné problémy světa, ale vizi, jak je řešit, nenabídl.

Martin Dorazín, Helena Berková, Michaela Vydrová, Karolína Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme