Obama nečekaně navštívil Afghánistán, setká se s prezidentem Karzáím

Americký prezident Barack Obama přiletěl na předem neohlášenou návštěvu Afghánistánu. Na cestu se vydal právě v době prvního výročí zabití vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina, které připadá na středu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident USA Barack Obama přiletěl na neohlášenou návštěvu Afghánistánu | Zdroj: ČTK

Podle agentury Reuters by se Obama měl setkat se svým afghánským protějškem Hamídem Karzáím a podepsat dohodu mapující budoucí americko-afghánské vztahy.

Smlouva by měla upřesnit další podmínky pro vojenskou spolupráci spolupráce obou zemí po stažení amerických vojsk z Afghánistánu, plánovaném na rok 2014.

Vztahy mezi USA a Afghánistánem byly v poslední době poměrně napjaté. Prezident Karzáí vyčítal nejen Spojeným státům, ale i dalším zemím NATO, že při akcích proti Talibanu umírá příliš mnoho civilistů. Američané zase viní afghánskou vládu, že nepostupuje dostatečně razantně proti široce rozšířené korupci.

Návštěva má tedy být zřejmě přelomovým bodem, který přispěje ke zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi. Obama také v půl druhé středoevropského času přímo z Afghánistánu promluví prostřednictvím televizního přenosu k Američanům.

ČRo 1 - Radiožurnál, Mirko Kašpar, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme