Obama neplánuje vyslání jednotek do Sýrie. Ani přes údajné užívání chemických zbraní

Spojené státy neplánují invazi pozemních vojsk v Sýrii. Prohlásil to prezident Barack Obama. Washington prý vyvíjí tlak na Damašek jinými způsoby. Spekulace o možném zásahu amerických jednotek přichází ve chvíli, kdy Spojené státy oznámily, že mají důkazy o užití chemických zbraní v syrském konfliktu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama po dopadení podezřelého Džochara Carnajeva ocenil práci policie | Zdroj: ČTK

„Pokud se v Sýrii systematicky používají chemické zbraně, předpokládáme, že o tom získáme další důkazy a předložíme je mezinárodnímu společenství, protože myslíme, že to není jen problém Ameriky, ale celého světa,“ uvedl Barack Obama.

Informace o používání chemických zbraní v Sýrii se podle Washingtonu objevily už dříve, Západní země a Izrael to ale nebyly schopné prokázat. O použití sarinu režimem prezidenta Bašára Asada informoval v nedávné době americký ministr obrany Chuck Hagel. Podle něj nebyl jasný původ užitých chemikálií.

Možnost používání chemických zbraní režimem prezidenta Asada připustila i Velká Británie.

Americký senátor John McCain po zveřejnění nových faktů vyzval prezidenta Baracka Obamu k tomu, aby jeho administrativa okamžitě zavedla nad Sýrií bezletovou zónu a pomohla vyzbrojit povstalce proti prezidentovi Bašáru Asadovi.

Barack Obama, který byl ještě nedávno proti podobným opatřením, však toto řešení nevyloučil. Prezident USA ale trvá na důkladném prošetření užití chemických zbraní v Sýrii.

Marína Dvořáková, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme