Obama nepojede na summit do Vladivostoku, oplatí tak neúčast Putina v Camp Davidu

Americký prezident Barack Obama zřejmě nedorazí na zářijový summit asijských a tichomořských států v ruském Vladivostoku. S odvoláním na ruské diplomatické zdroje o tom napsal list Vedomosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama na summitu o jaderné bezpečnosti v Soulu | Zdroj: Reuters

Oficiálním důvodem neúčasti je předvolební sjezd americké Demokratické strany, který má být začátkem září. Ruské Vedomosti ovšem dávají Obamovu neúčast na summitu do souvislosti se zrušením účasti Vladimira Putina na nadcházející schůzce skupiny G8 v americkém Camp Davidu.

Původně měli prezidenti obou velmocí jednat v Camp Davidu 18. a 19. května. Putin se ale omluvil kvůli sestavování vlády a místo sebe pošle premiéra Medvěděva. Vedomosti tvrdí, že staronový prezident do USA nejede kvůli sporům kolem protiraketového štítu NATO.

Američané sice ustoupili od původního záměru vybudovat radar v Česku a základnu v Polsku, Moskvě ale vadí i nový upravený plán protiraketového štítu Severoatlantické aliance.

Summit ve Vladivostoku se má uskutečnit v prvním týdnu v září. Rusko do jeho přípravy investuje obrovské prostředky. Chce při něm představit Vladivostok jako bránu na ruský Dálný východ.

Igor Maňour, Martina Hanáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme