Obama nepřesvědčil republikány o návrhu reformy zdravotnictví

Barack Obama nepřesvědčil republikánské zákonodárce o svém návrhu na reformu zdravotnictví. Americký prezident to zkoušel na schůzce se zástupci Kongresu. Zopakoval přitom, že smyslem reformy nemá být převzetí odpovědnosti vládou, ale stanovení minimálních nároků pojištěnců. Podle republikánů by ale zdravotnická reforma vedla ke zvyšování daní, zesílení regulace a omezení výběru zdravotnických služeb pro uživatele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Foto: Tomáš Adamec

Schůzku se zhruba 40 kongresmany z obou parlamentních stran svolal Obama jako jeden z posledních pokusů, jak dospět ke kompromisnímu návrhu zdravotnické reformy. Na zúčastněné přitom apeloval, aby se zaměřily na vzájemné shody a ne na rozepře.

V návrh reformy se americký prezident snaží překonat rozdíly mezi senátní a sněmovní verzí návrhu zákona, jenž by zpřístupnil zdravotní péči desítkám milionů nepojištěných Američanů. V návrhu se také počítá s vytvořením nového federálního úřadu, který by bránil "nespravedlivému zvyšování pojistného".

Podle republikánského senátora Lamara Alexandera by však zdravotnická reforma vedla k vyšším daním, zesílení regulace a omezení výběru pro uživatele zdravotnických služeb. Republikánská opozice tak podle Alexandera reprezentuje vůli většiny Američanů.

Podle demokratického šéfa finančního výboru Senátu Maxe Baucuse jsou zákonodárci blízko "překlenutí spousty rozdílů v názorech" a příliš se nerozcházejí v názoru na kontrolu nárůstu nákladů na americké zdravotnictví. Dále se podle Baucuse obě strany shodují například v tom, jak posílit zdravý životní styl Američanů a kvalitu zdravotní péče.

Jitka Malá, Marek Matlovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme