Obama obejitím Kongresu pobouřil americké republikány

Prezident Obama pošle velvyslance do České republiky a tří dalších zemí bez souhlasu Kongresu. Kromě toho jmenoval i nového náměstka ministra spravedlnosti Jamese Colea. Z prvních reakcí je zřejmé, že prezident Obama sice využil legitimního práva, ale svým krokem opozici rozhněval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Washingtonský Kapitol | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Republikáni mluví o skandálu. Zlobné reakce nevzbuzuje ani tak jmenování velvyslanců. Konkrétně osobu Normana Eisena, který má nastoupit do Prahy, nikdo nekomentuje.

Největší hněv vzbuzuje budoucí náměstek ministra spravedlnosti Jamese Cole. Republikáni měli proti jeho jmenování v Senátu výhrady hlavně kvůli tomu, že v minulosti napadal koncept "Války proti terorismu", jak ho vyhlásila vláda prezidenta Bushe. Kromě toho pracoval jako konzultant pro pojišťovacího giganta AIG.

Prezident Obama dočasným potvrzením velvyslanců a dvou vysokých vládních úředníků přes odpor Senátu sice jen využil svého práva daného ústavou. Zřejmě ale musí počítat s republikánskou odvetou.

Vít Pohanka, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme