Obama opět vyzval zákonodárce, aby uvolnili peníze pro fungování úřadů

Americký prezident Barack Obama apeloval na zákonodárce, aby hlasovali o zákonu, který umožní odblokovat fungování vládních úřadů. Rozhodnutí nezvýšit dluhový strop, což by vedlo k platební neschopnosti, by podle jeho slov bylo šílené a katastrofální. Hrozilo by hlubokou recesí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident USA Barack Obama | Zdroj: ČTK

Podle Obamy je přitom ke schválení zákona dost hlasů i mezi republikány. Dodal také, že nemíní uvolnění finančních prostředků pro vládní úřady a zvýšení dluhového stropu spojovat s jakýmikoli dalšími politickými podmínkami.

Obama nesouhlasí s jednáním republikánů. Tvrdí, že metoda, jakou zvolili, nesmí mít v politice USA místo, že není možné držet státní zaměstnance a s nimi celou zemi jako rukojmí.

Celá situace vznikla z důvodu neschopnosti dohodnout se na rozpočtu na příští rok, jelikož 30. září je ve Spojených státech koncem fiskálního roku. Americká vláda nemá tudíž z čeho čerpat peníze, a proto došlo k nucené odstávce tisíců státních zaměstnanců.

Přehrát

00:00 / 00:00

O současné situaci ve Spojených státech informuje zpravodajka Lenka Kabrhelová

Neshody ale nejsou zaviněné jen dohady o samotném rozpočtu, v centru sporu je reforma zdravotnictví, kterou prosadila Obamova administrativa. Republikáni žádají změnu financování, případně její zrušení. Demokraté to ale odmítají.

Republikáni si stěžují, že demokraté ani samotný prezident s nimi nechtějí jednat. Vystupují například proti povinnému registru pojištěných osob nebo proti celé myšlence, že všichni Američané musejí být zapojeni do pojistného systému.

Demokraté argumentují ale tím, že reforma prošla hlasováním a posvětil ji i Nejvyšší soud. Tvrdí, že jsou k jednání svolní. Obama však zdůraznil, že nehodlá jednat pod pohrůžkou vydírání, protože to je podle něj přesně postup, který nyní republikáni používají.

Odstávka má dopad především na státní zaměstnance, ať už se jedná o pracující v národních parcích, federálních muzeích nebo částech jednotlivých resortů. Kongres se o víkendu jednohlasně shodl na tom, že všem zaměstnancům budou zpětně ušlé částky proplaceny.

Dopady na americkou ekonomiku se zatím vyčíslují zhruba na miliardu dolarů, ale stále není jasné, jak dlouhá odstávka nakonec bude.

Zdenka Turková, Lenka Kabrhelová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme