Obama otevřel sérii jednání o míru na Blízkém východě

Ve Washingtonu začalo nové kolo jednání o míru na Blízkém východě. Americký prezident Barack Obama jedná nejprve zvlášť s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a později s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama (prezident USA) na Pražském hradě.

Barack Obama (prezident USA) na Pražském hradě. | Foto: Tomáš Adamec

Na společné večeři v Bílém domě se pak setkají další klíčoví představitelé z regionu.

Prezident Obama odsoudil útok na židovské osadníky, které dnešní jednání předznamenal. Akci palestinských extremistů, při které u Hebronu zemřeli čtyři židovští osadníci označil za nesmyslné vraždění, které mělo za cíl podkopat nadcházející washingtonská jednání.

Izraelci a Palestinci budou mít na dosažení mírové dohody jeden rok času. Naděje na úspěch jednání nejsou velké. Největší překážkou pro dohodu jsou izraelské plány na další výstavbu na západním břehu Jordánu a otázka Jeruzaléma, na který si činí nárok jak Palestinci tak Židé.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme