Obama označil útoky v Bostonu za terorismus. V dalších podezřelých balíčcích nálože nebyly

Jako teroristický čin označil útok na maraton v Bostonu americký prezident Barack Obama. Podle něj není stále známo, zda je za tento čin odpovědný jednotlivec nebo skupina, ani zda jde o domácí či zahraniční útočníky. Američany ale nabádá k ostražitosti a k tomu, aby dávali pozor na podezřelé aktivity v jejich bezprostředním okolí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Barack Obama útoky v Bostonu odsoudil a označil je za teroristický čin | Zdroj: Reuters

„Byl to odporný a zbabělý čin a podle toho, co jsme už zjistili, vyšetřuje FBI tento čin jako teroristický útok. Co ale zatím nevíme je, kdo za útokem stojí a proč jej spáchal. Jestli byl naplánovaný a provedený teroristickou organizací – ať už domácí, nebo zahraniční – nebo jestli je to dílo jednoho člověka,“ řekl Obama.

Prezident byl ale opatrný, aby nějakou konkrétní osobu nebo skupinu označil za pravděpodobné pachatele. Potvrzeny jsou zatím tři oběti, zraněných je 176.

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace o vyšetřování včerejších bombových útoků v Bostonu shrnuje washingtonský zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka, okomentoval je expert na terorismus z Policejní akademie Marián Brzybohatý

Guvernér státu Massachusetts Deval Patrick odpoledne potvrdil, že v Bostonu explodovaly dvě nálože a že v dalších podezřelých balíčcích žádné výbušniny nebyly.

„Dvě a jenom dvě výbušniny byly na místě činu nalezeny. Všechny ostatní balíčky, které jsme v oblasti našli, jsme prozkoumali, ale nejednalo se o nevybuchlé bomby,“ uvedl guvernér.

Policie zatím stále neví, kdo za útoky stojí. Vyzvala všechny, kteří mají fotografie nebo videa z místa maratonu, aby jim je poslali. Plukovník massechussetské státní policie Timothy Alben uvedl, že důležité může být cokoliv.

Stačilo by půl minuty a letěl domů v zinkové rakvi. Češi popisují bostonský maraton

Číst článek

Richard DesLauriers, speciální agent FBI zodpovědný za vyšetřování, pak Američanům slíbil, že pachatele dopadnou. „Naše mise je jasná, přivést před spravedlnost ty, kteří zosnovali tyto útoky. Američtí občané chtějí odpovědi, obyvatelé Bostonu a státu Massachusetts chtějí a zaslouží si odpovědi. Tato skupina žen a mužů slibují, že udělají vše, co bude možné, aby dokázala jejich otázky zodpovědět,“ slíbil.

„Musí existovat stovky, jestli ne tisíce fotografií a videí, které byly pořízeny onen den v cílové rovince. Také je mnoho lidí, kteří už viděli záběry z místa v televizi nebo na internetu. Chci vás vyzvat, abyste řekli nebo přinesli cokoliv. Možná si myslíte, že to není důležité, ale může to mít třeba velkou hodnotu pro naše vyšetřování,“ přesvědčoval plukovník.

Podle expertů vypadá bostonský útok jako dílo islamistů nebo amerických radikálů

Číst článek

Policisté, vyšetřovatelé ani bostonští politici zatím neuvedli, jakým směrem se vyšetřování ubírá a s jakými teoriemi pracují. Nejčastěji se spekuluje o útoku islámských radikálů, případně radikálů amerických. Hnutí Taliban už se od útoku distancovalo.

Oblast kolem místa výbuchu stále prohledávají policisté a pátrají po lidech, kteří na místě byli i případných dalších svědcích. Bezpečnostní opatření jsou zpřísněna nejen v Bostonu, ale i v jiných městech Spojených států.

Policisté prohledávají okolí místa výbuchu dvou náloží v Bostonu | Foto: Reuters

Někteří experti ve Spojených státech tvrdí, že útok v některých ohledech odpovídá stylu Al-Káidy – byl koordinovaný a cílem byla významná událost.

„To vychází z faktu, že následovaly dva útoky po sobě, což se mi zdá jako velice slabá indicie. Na nějaký konkrétní závěr je zbytečně brzo. Proti tomu naopak svědčí třeba amatérská konstrukce těchto zařízení a našla by se ještě celá řada důvodů, která zase naopak tuto hypotézu vylučuje,“ oponuje Marián Brzybohatý, odborník na terorismus a děkan Fakulty bezpečnostně právní na Policejní akademii.

Zeman a Nečas odsoudili útoky v Bostonu, označili je za teroristický čin

Číst článek

Bezpečnostní poradce Andor Šándor vidí ve včerejším útoku určitou podobnost s teroristickým činem, který proběhl v roce 1996 během olympijských her v Atlantě. „Člověk, který to spáchal, byl chycen až v roce 2003, přidal do výbušniny nějaké hřebíky. A hřebíky evidentně zabíjely i teď v Bostonu. Lidé tak čelili nejen tlakové vlně výbušniny, ale létaly i kovové předměty, které je zasáhly,“ vysvětluje Šándor.

Připomíná, že celých dvanáct let po útocích 11. září 2001 k podobné tragédii ve Spojených státech nedošlo. Tajné služby a bezpečnostní organizace byly schopny vždy takové pokusy překazit. Pro mnoho Američanů byl proto útok v Bostonu velmi citlivý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální informace přinesl zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Vít Pohanka, bezpečnostní rizika maratonu naznačil Andor Šándor a s českými účastníky mluvil redaktor Štěpán Macháček

Sezóna maratonů ve světových metropolích přitom teprve začíná. V nejbližší době se bude konat například v Londýně, Varšavě a v květnu i v Praze. Podle Andora Šándora je velmi složité uhlídat bezpečnost na tak rozsáhlých akcích.

„Maraton, který probíhá na velkém území města – 42 kilometrů se nedá v počtu 27 tisíc účastníků uběhnout na oválu – je akce, kterou je velmi obtížné bezpečnostně podchytit. Běžci běží obydlenou částí, kde jsou kavárny, obchody, restaurace, byty. Těžko můžete na každém volném rohu nastavit nějaký rám, kterým se bude chodit nebo zakázat lidem koukat se z okna. To je velmi složité. Myslím, že tento fakt byl zohledněn při výběru toho místa,“ míní bezpečnostní expert.

I kdyby se policii podařilo útoky vyšetřit, nesmaže to hrůzný zážitek, který v pondělí běžci maratonu a obyvatelé města zažili. „Je to tragédie, Boston je ale silný a dostaneme se z toho,“ snaží se dodávat lidem odvahu starosta Bostonu Thomas Menino.

V důsledku explozí při bostonském maratonu zemřeli nejméně tři lidé | Foto: ČTK

Vít Pohanka, Silvie Třeslínová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme