Obama oznámil stažení většiny vojáků z Iráku do konce srpna 2010

Většina amerických vojáků odejde do poloviny příštího roku z Iráku, pokud se tamní bezpečnostní situace výrazně nezhorší. V projevu na vojenské základně Camp Lejeune v Severní Karolíně to oznámil prezident Spojených států Barack Obama. V blízkovýchodní zemi podle jeho plánu po srpnu 2010 zůstane 30 až 50 tisíc příslušníků nebojových jednotek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama

Barack Obama | Zdroj: ČTK

Šéf Bílého domu v projevu před posádkou vojenských námořníků zdůraznil, že budoucnost Iráku dnes vypadá sice nadějně, ale taky nejistě.

"Není pochyb o tom, že Irák stále není bezpečný a má před sebou obtížné dny. Násilí tam bude i nadále součástí života. Řada základních politických otázek ohledně Iráku zůstává nezodpovězená. Mnoho Iráčanů stále strádá," připomněl Obama.

Přesto je podle něj třeba předávat stále více zodpovědnosti za bezpečnost v zemi iráckým orgánům. "Do 31. srpna 2010 naše bojová mise v Iráku skončí. Poté, co stáhneme naše bojové jednotky, se mise změní. Jejím úkolem pak bude podpora vlády a bezpečnostních sil, které převezmou absolutní vedení nad bezpečností v zemi," prohlásil Obama.

Přechodná úloha Američanů bude podle Obamy spočívat v tréninku, poradenství a zásobování iráckých bezpečnostních jednotek, v provádění cílených protiteroristických opěracích a ochraně amerického civilního i vojenského personálu v zemi. "V této přechodné době budeme obměňovat náš kontingent. A ve shodě s americko-iráckou dohodou chci, aby bylo stahování kompletně dokončeno do konce roku 2011," dodal americký prezident.

V části projevu určené Iráčanům Barack Obama vzkázal, že USA státy nemají úmysl pokračovat ve skryté okupaci Iráku. "Spojené státy si nečiní nárok na vaše území ani na vaše přírodní zdroje. Respektujeme vaší suverenitu i ohromné oběti, které jste přinesli své zemi," řekl. Reagoval tak na obviňování nepřátel, že Američané obsadili Irák ve snaze zmocnit se jeho ropných zdrojů a využívat jeho území k boji vůči fundamentalistům v jiných muslimských zemích.

V Iráku je nyní na 142.000 amerických vojáků a měsíčně vyjde jejich působení až na v přepočtu 270 miliard korun. Podle iráckých úřadů stažení Američanů problém nebude, podaří-li se do té doby irácké síly dostatečně vyzbrojit a vycvičit. Navíc Obama může svoji strategii ještě změnit a stahování jednotek prodloužit, a to v případě, že by v Iráku hlavně v souvislosti s prosincovými volbami znovu propuklo násilí.

Martin Hromádka, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme