Obama po návštěvě Kábulu ostře kritizoval Afgánistán

Americký prezident Obama přitvrdil kritiku na adresu afghánské vlády. Šéf Bílého domu dal při víkendové návštěvě Kábulu diplomaticky najevo, že není šťastný s tím, jak afghánská vláda postupuje v boji proti korupci a obchodu s drogami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama na nečekané návštěvě Afghánistánu.

Americký prezident Barack Obama na nečekané návštěvě Afghánistánu. | Zdroj: ČTK

V rozhovoru pro stanici NBC po návratu z Afghánistánu byl ještě ostřejší: "Afghánská vláda je příliš pomalá. Proto korupce v zemi bují dál a nedaří se potírat obchod s drogami."

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Víta Pohanky o Obamově kritice Afghánistánu.

Takové bylo vyznění rozhovoru, který prezident Obama poskytl doma ve Washingtonu. Není žádným tajemstvím, že americká vláda není s afghánským prezidentem Karzáím příliš spokojená.

Dávala to najevo už po loňských prezidentských volbách, kdy se Hamíd Karzáí musel bránit obvinění z podvodů. Washington ho nakonec podpořil, ale zároveň dal najevo, že v boji proti korupci a drogám opravdu musí dosáhnout hmatatelných výsledků.

S tím, co americká vláda v Afghánistánu zatím vidí, ale zjevně spokojená není.

Přehrát

00:00 / 00:00

Barack Obama o pomalém pokroku Afghánistánu.

"Myslím, že naslouchá. Ale také si myslím, že pokrok je moc pomalý. Klademe proto důraz na to, že teď je to velmi naléhavé," vysvětlil americký prezident.

Den po Obamovi zamířil do Afghánsitánu i Mike Mullen. Předseda sboru náčelníků štábů americké armády prezidenta Hamída Karzáího varoval. Pokud neučiní víc v boji proti korupci, mohl by tak zničit novou americkou strategii v boji proti terorismu.

Vít Pohanka, Lubica Bergmanová, Zuzana Walterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme