Obama podpořil vznik palestinského státu v hranicích z roku 1967

Americký prezident Barack Obama nečekaně podpořil vznik budoucího palestinského státu v hranicích z roku 1967. Měl by zahrnovat část území, které tehdy Izrael zabral po takzvané šestidenní válce. Vznik dvou států je podle Obamy jedinou možností pro mír na Blízkém východě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama mluví o Blízkém východě

Barack Obama mluví o Blízkém východě | Zdroj: Reuters

„Co se týká Izraele, naše přátelství je hluboce zakořeněno ve společné historii a sdílených hodnotách. Americký závazek k izraelské bezpečnosti je neotřesitelný. A budeme čelit jakýmkoliv pokusům, které by toto chtěly kritizovat. Ale právě kvůli tomuto přátelství je důležité, abychom říkali pravdu. Status quo je neudržitelný a Izrael se musí odvážně zasazovat o rozvoj trvalého míru,“ řekl Obama.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu výzvu amerického prezident Baracka Obamy k míru na Blízkém východě ocenil. Odmítl ale stažení Izraelců z palestinských území ke zmíněné hranici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obamův projev zhodnotila expertka na Blízký Východ Irena Kalhousová

„Koneckonců, záleží na Izraeli a Palestině, aby jednali. Žádný mír jim nemůže být nařízen shora. A nekonečné odkládání nezpůsobí, že problém zmizí. Ale co Amerika a mezinárodní společenství můžou udělat, je říct upřímně, co všichní vědí: trvalý mír musí zahrnovat vznik dvou států pro dva národy,“ prohlásil Netanjahu.

Expertka na Blízký východ Irena Kalhousová tvrdí, že vrátit se na hranice z roku 1967 je nereálné.

„To je snad poprvé, co americký prezident něco takového pronesl. Nicméně dodal, že to bude s jistými ústupky, na kterých se dohodnou obě strany. V tom si myslím, že je prostor, aby se obě strany dohodly. Vrátit se na hranice z roku 1967, kde skončila válka v roce 1948 je prakticky naprosto neproveditelné," domnívá se expertka na Blízký východ Irena Kalhousová.

Izraelský premiér se má v pátek s prezidentem Obamou ve Washingtonu osobně sejít. V Izraeli se očekává, že bude Obama při jednání velmi tvrdě tlačit na to, aby Izrael vrátil do arabské správy východní část Jeruzaléma, aby si tam Palestinci mohli zřídit své hlavní město.

Jen pár hodin před Netanjahuovým odletem do USA ovšem vyšlo najevo, že osadníci postaví další 3 ležení na okupovaných územích. Izraelské úřady dnes navíc schválily výstavbu stovek dalších domů v židovské osadě ve východním Jeruzalémě.

Podpora arabským revolucím

Americký prezident ve svém projevu také odsoudil násilné potlačování lidových protestů na Blízkém východě a v severní Africe. Revoluce v arabských zemích přirovnal k někdejšímu americkému boji za nezávislost a k hnutí za lidská práva.

Zmínil statečnost povstalců a protirežimních demonstrantů, kteří se snaží změnit situaci, kdy je příliš mnoho moci soustředěno do rukou velmi malého počtu lidí. Vlna změn podle něj přichází s tím, jak dospěla nová generace mladých lidí, kteří jsou zvyklí využívat moderní komunikační technologie.

Spojené státy chtějí i nadále podporovat ekonomický růst celé oblasti a přechod k demokracii. Začnou s tím v Egyptě a Tunisku, zaměří se ale i na země, kde stále vládnou autoritářské režimy, jako je například Libye.

Podle Obamy se ale nemění základní postoje USA, tedy nešíření jaderných zbraní, bezpečnost Izraele, celkový mír. Americký prezident mluvil také o Usámovi bin Ládinovi, jeho extremismus podle něj představoval slepou uličku.

Igor Maňour, Vít Pohanka, Adéla Havránková, Břetislav Tureček, Petra Kotvová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme