Obama posmrtně vyznamená českého krajana Medailí cti. Za odvahu v Koreji

Ve Washingtonu dnes obdrží Medaili cti syn českých rodičů Emil Kapaun. Katolický vojenský kaplan dostane nejvyšší americké vyznamenání „In Memoriam“ za neobyčejnou statečnost ve válce v Koreji před 60 lety.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emil Kapaun

Emil Kapaun | Foto: U.S. Army Chaplain Center and School

Emil Kapaun pocházel z české farmářské rodiny z městečka v Kansasu, které čeští přistěhovalci nazvali Pilsen, tedy Plzeň.

Jeho otec přišel do Spojených států jako sedmiletý spolu s rodiči v roce 1887. Podle pamětníků Emil Kapaun mluvil a sloužil mše i česky.

V hodnosti vojenského kaplana působil na různých místech v Asii. V době vypuknutí korejské války byl v Japonsku, a proto se spolu se svým plukem v roce 1950 vylodil na Korejském poloostrově.

Proslul jako člověk, který byl se svými vojáky přímo v první linii, nikdy se nevyhýbal nebezpečí. Později se dostal se do zajetí, ve kterém zemřel. Podle spolubojovníků, kteří se vrátili, byl Emil Kapaun do poslední chvíle nesmírně statečný, pomáhal za cenu osobního rizika spoluvězňům a povzbuzoval je.

Stal se skutečnou legendou už za svého života. Dnes se stane třetím mužem českého původu, který nejvyšší vojenské vyznamenání dostane. Medaile cti se ve Spojených státech uděluje už více než 150 let. Za tu dobu ji dostalo necelých tři a půl tisíce vojáků.

Běžně se také ocenění rozdává do dvou let po vykonání činů, které si ho zaslouží, ale zákonodárci z Kansasu prosadili legislativu, která to nepodmiňuje. Od roku 1941 dostalo Medaili cti posmrtně asi 60 procent všech oceněných.

Americká Medal of Honor | Foto: Fotobanka stock.xchng

Vít Pohanka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme