Obama požádal voliče o další čtyři roky v Bílém domě

Potřebujeme další čtyři roky v Bílém domě. Taková byla hlavní myšlenka nominačního projevu amerického prezidenta Baracka Obamy. V Charlotte v Severní Karolíně se stal formálně kandidátem demokratické strany na prezidenta.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Obama požádal voliče o další 4 roky v Bílém domě

Americký prezident Obama požádal voliče o další 4 roky v Bílém domě | Zdroj: Reuters

„Přijímám vaši nominaci na prezidenta Spojených států,“ pronesl Barack Obama závaznou větu. Potom se pustil do republikánů. Ti podle něj sice kritizovali na sjezdu v Tampě minulý týden současnou vládu, ale neřekli toho moc o tom, jak dosáhnout zlepšení.

Prezident Obama pak zmiňoval úspěchy své vlády. Mimo jiné záchranu amerických automobilek a dopadení Usámy bin Ládina.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projevu Baracka Obamy mluvili na Rádiu Česko amerikanista Jakub Lepš a blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

„Před čtyřmi lety jsem slíbil skoncovat s válkou v Iráku. A také jsme to udělali. Al Káida směřuje k porážce, Usáma bin Ládin je mrtvý,“ připomněl prezident Obama jeden z nejsvětlejších bodů svého působení v Bílém domě. Nezmínil ale například věznici na Guantánamu, kterou před čtyřmi lety sliboval zavřít a nedokázal překonat odpor Kongresu, který takový krok odmítl financovat.

Obama byl také skoupý na podrobnosti o tom, čeho konkrétně bude chtít v dalších čtyřech letech dosáhnout, pokud bude znovuzvolený.

„Nikdy jsem netvrdil, že půjde o jednoduchou cestu a nebudu to slibovat ani teď,“ prohlásil Obama. Současnou hospodářskou krizi označil za druhou nejhorší v americké historii. Na problémy, které se mu v úřadu nahromadily, se prý zadělávalo po celá desetiletí nemohou být vyřešeny okamžitě.

Důraz na úspěchy zahraniční politiky

Relativně podstatnou část projevu Barack Obama věnoval zahraniční politice. A ostré kritice svého republikánského soupeře Mitta Romneyho:

„Můj oponent a jeho kandidát na viceprezidenta jsou v zahraniční politice nováčci. Ale podle všeho, co jsme dosud viděli a slyšeli se zdá, že nás chtějí vzít zpátky do dob nařvaného chvástání a těžkých chyb, za které teď Amerika musí tolik platit.“

Podle amerikanisty Jakuba Lepše se to, aby se Obama obul do Romneyho zrovna v oblasti mezinárodní diplomacie samo nabízelo:

„Zejména díky poměrně nepovedené zahraniční cestě Romneyho v červenci letošního roku. V oblasti zahraniční politiky má Obama jednoznačně navrch. Zejména kvůli dopadení bin Ládina, o což předchozí republikánská administrativa marně usilovala.“

„Obecně se dá říci, že tyto volby budou jen velmi málo o zahraniční politice. Primárně půjde o ekonomiku, nicméně pokud má Obama v této problematice tak výrazně navrch, a ve volbách budou rozhodovat maličkosti, je jasné, že se toho pokusil využít,“ pokračuje Lepš.

Barack Obama ve svém projevu v Charlotte také zopakoval závazek, který Spojené státy mají vůči Izraeli. V programovém prohlášení ale chyběla teze o Jeruzalému coby izraelském hlavním městě.

Okamžitě se strhl poprask, nejen mezi organizacemi, lobujícími za Izrael, ale i v samotném Izraeli. A otázka Jeruzaléma, jako hlavního města Izraele, se do programového prohlášení demokratů vrátila.

Vít Pohanka, Václav Sochor, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme