Obama předal nejvyšší americké civilní vyznamenání Albrightové

Bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová obdržela od amerického prezidenta Baracka Obamy nejvyšší civilní vyznamenání země – Medaili svobody. Obama při té příležitosti připomenul, že česká rodačka byla vůbec první ženou v čele americké diplomacie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Obama uděluje Medaili svobody Madeleine Albrightové | Zdroj: Reuters

Se svými pocity se Albrightová nedávno svěřila zpravodaji Českého rozhlasu ve Washingtonu Vítu Pohankovi:

„Je to báječný pocit, protože vím, že je to důležité. Prezident Obama je člověk, kterého si opravdu vážím, takže to, že to dělá on, mi dělá ještě větší radost. Jsem hrozně ráda, že jsem něco mohla udělat pro tuto zemi, která nás přivítala poté, co komunisti převzali Československo.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Madeleine Albrightová vyjádřila radost z vyznamenání v rozhovoru se zpravodajem Vítem Pohankou

Obama ocenil ještě dalších dvanáct lidí, mimo jiné i bývalého izraelského prezidenta Šimona Perese, písničkáře Boba Dylana, spisovatelku Toni Morrisonovou nebo astronauta Johna Glenna.

Americkou prezidentskou Medaili svobody dostal zatím jen jediný Čech – Václav Havel. Je určena lidem, kteří významně přispěli k bezpečnosti a národním zájmům USA nebo ke světovému míru.

Madeleine Albrightová stála v čele ministerstva zahraničí ve vládě prezidenta Billa Clintona v letech 1997-2001. Do Spojených států přijela jako dcera někdejšího československého diplomata Josefa Korbela po únorovém puči v roce 1948.

Vít Pohanka, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme