Obama přijal Dalajlámu i přes výhrůžky Číny

Tibetský duchovní vůdce hledá v Bílém domě podporu pro řešení tibetské otázky. Čína za to Spojeným státům hrozí zhoršením vztahů a zvažuje i další odvetná opatření.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dalajláma v Dharamsale

Dalajláma v Dharamsale | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Dalajláma označil tyto výhružky Číny za typickou rétoriku Pekingu. Vzhledem k tomu, že USA a Čína jsou hospodářskými siamskými dvojčaty, lze veškeré výhružky ze strany Číny i nezvykle tvrdý postoj prezidenta Obamy pokládat za diplomatický test, podobný stovkám vážných čínský varování v minulosti.

"Čínský režim a spojené státy totiž nejsou přáteli, jak se v tisku často píše, ale vzájemně se respektujícími rivaly," říká zpravodaj českého rozhlasu v USA, Dušan Neumann.

Obchodní výměna totiž představuje 366 miliard dolarů ročně a Čína drží 765 miliard amerických státních obligací. "Proto vlastně není ani důležité o čem prezident Obama s Dalajlámou hovořil, ale podstatné je, že jeho přijetím Obama potvrdil americké rozhodnutí dodat Tchai-wanu novou výzbroj za 6,5 miliardy dolarů," dodává na vysvětlenou Neumann.

Prezident Obama sice přijímá Dalajlámu v Bílém domě, ale zároveň dělá všechno proto, aby jejich setkání nepůsobilo politicky. "Obama se snaží udělat to, co by udělat měl. Na jedné straně chce přijmout Dalajlámu jako duchovního inspirujícího člověka, na druhé straně se snaží neurazit Čínu. Tedy zemi, která má legitimní zájmy, jež zejména v hospodářské sféře není možno ignorovat, " říká k návštěvě tibetského duchovního vůdce ve Washingtonu profesor Bostonské univerzity, Igor Lukeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Igor Lukeš z Bostonské univerzity přibližuje setkání amerického prezidenta a tibetského duchovního vůdce.

Dalajláma chce údajně požádat Barracka Obamu o pomoc při řešení tzv. Tibetské otázky. Dalajláma neprosazuje nezávislost, chce jen jeho autonomii. Možnosti prezidenta USA jsou ale v tomto směru omezené. "Dělat ostrá prohlášení na Čínu neplatí, jen to ještě zintenzivní útisk Tibetu. Je proto potřeba, aby se mezinárodní komunita vedená Spojenými státy chovala chytře. Aby bojovala za lidská práva v Tibetu, ale takovým způsobem, který přinejmenším věci neuškodí, " vysvětluje Igor Lukeš.

Ve vztazích Washingtonu a Pekingu už tak poslední dobou přituhuje. Ať už je to způsobeno záměrem USA prodávat zbraně Tchaj-wanu, nebo kvůli nemalým obchodním sporům. Dalajlámova návštěva Bílého domu těmto roztržkám přispěje, ale ve skutečnosti by to pro Čínu argument být neměl být, protože Obamova schůzka s Dalajlámou je vedena jako soukromá.

Dušan Neumann, Zuzana Walterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme