Obama přijede do Izraele na první oficiální návštěvu od nástupu do úřadu

Americký prezident Barack Obama přiletí ve středu v poledne do Izraele na svou vůbec první oficiální návštěvu hlavního blízkovýchodního spojence USA. Několikadenní Obamův pobyt by měl být ve znamení pokusu zlepšit současné napjaté vztahy obou zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama na tiskové konferenci po schůzce s lídry Kongresu | Zdroj: Reuters

Obama by měl také zdůraznit oprávněnost přítomnosti Židů v oblasti, což po svém prvním zvolení při projevu v Káhiře v roce 2009 opomenul.

Podle českého velvyslance v Tel Avivu Tomáše Pojara se však od Obamovy návštěvy neočekává žádná mírová iniciativa nebo průlom, ale jen bilaterální jednání, a to například o íránském jaderném programu, situaci na Blízkém východě a zamrzlém mírovém procesu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve vysílání Českého rozhlasu Plus mluvili o Obamově návštěvě v Izraeli Jan Fingerland a český velvyslanec v Tel Avivu Tomáš Pojar

Se skepsí se proto na návštěvu amerického prezidenta dívají Palestinci, protože se domnívají, že Obamovou úlohou by mělo být přitlačit Izrael ke zdi a vynutit si od židovského státu nějaké ústupky vůči Palestině.

Barack Obama ve svém prvním volebním období do Izraele nepřijel. Lidé v jeho okolí také dali najevo, že pokud nebude v době této návštěvy v Izraeli ustavena vláda, Obama nedorazí ani tentokrát. Koaliční smlouva ale byla v pátek dohodnuta.

Ondřej Konrád, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme