Obama přiletěl do Keni za přísných bezpečnostních opatření

Americký prezident Barack Obama přiletěl na návštěvu Keni, tedy do země, kde se narodil jeho otec a kde dodnes žije jeho nevlastní babička. Do subsaharské Afriky zavítal už počtvrté, do Keni ale přijíždí ve funkci prezidenta Spojených států poprvé. V hlavním městě Nairobi kvůli návštěvě platí zvýšená bezpečnostní opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama přiletěl do Keni. Na snímku z letiště v Nairobi Barack Obama objímá svou nevlastní sestru Aumu Obamovou, vpravo je keňský prezident Uhuru Kenyatta | Zdroj: Reuters

Hlavním tématem Obamovy cesty jsou ekonomické vztahy Spojených států s východní Afrikou.

To, že Obama přijíždí do země, kde má příbuzné, podle afrikanisty Viléma Řeháka sice může hrát určitou roli, spíše však v psychologické rovině – v duchu, že přijíždí „keňský americký prezident“.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pozadí návštěvy amerického prezidenta v Keni mluvil afrikanista Vilém Řehák

„Ta americko-keňská agenda má poměrně hodně bodů ekonomických, politických, bezpečnostních, a ta jednání se povedou čistě pragmaticky. Každá země má své zájmy, a i pro veřejnost samozřejmě bude důležitější, jaké budou výsledky jednání než to, jestli prezident Obama je z Keni, nebo odněkud odjinud,“ uvedl Řehák.

Co se ekonomických témat týká, Keňa podle něj může Spojené státy zajímat třeba jako vývozce kávy, čaje, koření, zeleniny, květiny a také oděvů.

„Když se podíváme na statistiky, tak americký dovoz z Keni se během let 2001 až 2014 zvětšil asi čtyřikrát a i v posledních třech letech vzrostl asi o polovinu, přičemž drtivou většinu toho dovozu tvoří oděvy. Takže Keňa je jeden z možných trhů, odkud dovážet textilie, pokud nechce Amerika dovážet například z Číny nebo z asijských zemí,“ poznamenal Řehák.

Obamovu návštěvu doprovázejí přísná bezpečnostní opatření. Americké bezpečnostní složky se obávají, že by návštěvu mohly zneužít somálské milice Šabáb, které bojují i v Keni, a naplánovat útok, kterým by na sebe upozornily svět.

Po třídenní návštěvě Keni zamíří Barack Obama do Etiopie, a to jako vůbec první americký prezident.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme