Obama reagoval na násilnosti v Charlottesvillu citátem Mandely. Tweet získal nejvíc lajků v historii

„Nikdo se nerodí s nenávistí vůči lidem jiné barvy kůže, jiného původu nebo náboženství.“ Tak bývalý americký prezident Barack Obama reagoval na násilnosti ve virginském Charlottesvillu na twitteru. Jeho příspěvek se za necelé tři dny stal „nejlajkovanějším“ tweetem v historii. „Like“ k němu přiřadilo už 2 956 661 uživatelů.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý americký prezident Barack Obama | Zdroj: Reuters

„Lidé se musí nenávisti naučit, a mohou-li se naučit nenávidět, lze je naučit i milovat, láska totiž vstupuje do lidského srdce snáze než její opak," pokračuje Obamův příspěvek, který rozdělil na svém twitterovém účtu do několika částí.

Jde o citát z autobiografie Nelsona Mandely Dlouhá cesta ke svobodě. Oproti první části textu, kterou Obama doplnil ještě snímkem, na kterém ho dvorní fotograf Pete Souza zachytil vedle jeslí, další dva úryvky takový úspěch neměly. I přesto každá získala přes milion lajků". 

Tweet Baracka Obamy se skoro třemi miliony lajků" předběhl tweet Ariany Grande, ve kterém reagovala na útok na jejím koncertě v Manchesteru, uvedl mluvčí Twitteru pro CNN.

Obamova reakce na charlottesvillské nepokoje se stala také pátým nejvíce retweetovaným příspěvkem na síti. Předběhl ho například teenager, který chtěl kuřecí nuggety zdarma.

Nenávist, bigotnost a násilí

V Charlottesvillu o víkendu demonstrovali kvůli sporům o vlajku s konfederačním křížem a proti odstranění sochy konfederačního generála Roberta Leeho z místního parku, stovky pravicových extremistů.

Za Charlottesville mohou obě strany, prohlásil Trump. Jeho tým opouští další poradci

Číst článek

S odpůrci, kteří proti nim vyšli do ulic, na sebe křičeli, házeli lahve s vodou a stříkali z pepřových sprejů. Při potyčkách se zranilo přes 15 lidí.

V sobotu do davu odpůrců extremistů najel 20letý James Alex Fields mladší. Při incidentu zabil jednu ženu a dalších 19 lidí zranil.

Na různé reakce na nepokoje v Charlottesvillu se upřela pozornost veřejnosti poté, co americký prezident Donald Trump podle některých kritiků ihned jasně neodsoudil pravicové extremisty. Novinářům řekl, že odsuzuje „tento ohavný projev nenávisti, bigotnosti a násilí na mnoha a mnoha stranách".

V neděli pak Bílý dům vydal prohlášení, že prezident v sobotním projevu odsoudil všechny formy násilí, tedy včetně Ku Klux Klanu, neonacistů a bělošských extremistů. 

V úterý na tiskové konferenci prezident uvedl, že při událostech ve Virginii chybovaly obě strany a obě použily násilí. Kvůli těmto výrokům odchází z Trumpova poradního týmu prezident největší federace odborových svazů a jeho zástupkyně.

Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme