Obama se bude dál snažit přesvědčit svět. Kvůli odvetě Sýrii už stahuje diplomaty z Libanonu

„Budu se snažit předložit ty nejlepší argumenty americkému lidu i mezinárodní komunitě. A na úterý chystám z Bílého domu důležité prohlášení,“ řekl po skončení summitu G20 v Petrohradu Barack Obama. Setkání shodu nepřineslo, americký prezident si ale stojí za tím, že odvetu syrský režim musí pocítit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama

Barack Obama | Zdroj: Reuters

„Neodpovědět na chemický útok a na porušení mezinárodních norem by poslalo autoritářským režimům a teroristickým organizacím signál, že mohou používat zbraně hromadného ničení bez následků. A to není svět, ve kterém chceme žít,“ upozornil šéf Bílého domu.

Právě v úterý, na které chystá Obama svůj významný projev, by přitom měl Kongres ve washingtonském Kapitolu hlasovat o úderu na Sýrii. Do té doby se zřejmě žádná vojenská akce čekat nedá. Američané už ale předjímají, kvůli případnému úderu začali stahovat své diplomaty z Libanonu, který se Sýrií sousedí.

Obama chce útok na Sýrii, Putin ho bez podpory OSN odmítá

Číst článek

Rusko naopak posiluje svou středomořskou flotilu a k syrským břehům posílá další loď. Podle oficiálního vyjádření mají ruské lodě v oblasti východního středomoří přispět k bezpečí na Blízkém východě.

„Naše názory ohledně Sýrie se liší, ale navzájem si nasloucháme,“ konstatoval ruský prezident po dnešní schůzce s americkým protějškem. Mluvili spolu krátce, ale stačili se vyslechnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj ČRo v Petrohradě Martin Dorazín ve večerních Ozvěnách dne na Radiožurnálu shrnul, co vyplynulo z jednání G20

Podle Američanů zavraždil syrský režim chemickými zbraněmi na 1500 civilistů. Vladimir Putin ale před novináři podal jinou verzi nedávného incidentu. „Takzvané nasazení chemických zbraní je provokace syrských povstalců, kteří se spoléhají na pomoc zvenčí,“ tvrdí šéf Kremlu.

Americko-ruský spor o útok na Sýrii je na mezinárodním poli tím zásadním faktorem, podle kterého se svět v otázce odvety režimu Bašára Asada rozchází. A odrazilo se to i na summitu G20, který to názorově bipolarizovalo.

Spojené státy totiž nestojí v syrské otázce na straně nutné vojenské akce v blízkovýchodní zemi samy. Podporuje je hlavně Franci. Ruskou stranu zase Čína a po petrohradském setkání i generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

G20 shodu nepřinesla

„Všechny země G20 společně odsoudily chemické útoky v Sýrii,“ prohlásil francouzský prezident François Hollande po skončení petrohradského summitu dvaceti nejvlivnějších zemí světa. To je ale asi tak vše, na čem se státy dokázaly ohledně Sýrie shodnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

O syrské krizi a summitu G20 v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu mluvil publicista Jan Petránek

Možná právě kvůli tomu, že podle informací ministra zahraničí Laurenta Fabiuse výsledky vyšetřování útoku nepřinesou odpověď na to, kdo za ním stojí. Jednání na summitu G20 totiž byla značně komplikovaná.

„Diskuze o Sýrii byla plná rozporů, ale je důležité, že jsme o tom spolu vůbec mluvili. Nějaká společná rezoluce OSN je teď ale těžko představitelná,“ potvrdila složitou diskuzi na summitu i německá kancléřka Angela Merkelová.

Ruští pořadatelé summitu G20 si hýčkají média. Nabízejí jim přívětivou tvář země

Číst článek

ČRo, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme