Obama se chystá do tornády zničené Tuscaloosy

Americký prezident Barack Obama se chystá navštívit nejponičenější části Alabamy, přes které se přehnala tornáda. Vydá se do stotisícové Tuscaloosy, která se stala symbolem obrovské destrukce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tornádo a bouře v USA. | Zdroj: ČTK

Podle meteorologů se během bouřek vytvořilo na 300 tornád. Jen ve středu, kdy byl živel nejsilnější, jich bylo asi 150. Vzdušný vír, který zasáhl Tuscaloosu, měl podle svědků v průměru asi kilometr a půl a rychlost větru v něm přesahovala 320 kilometrů za hodinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O cestě Baracka Obamy do zničené Tuscaloosy informoval redaktor Radiožurnálu Ondřej Bouda

V troskách se po řádění živlu ocitly celé čtvrti a v některých menších vesnicích zmizelo 90 procent domů. Zkáza je patrná napříč celým státem, záchranáři zatím napočítali 210 obětí a stále nacházejí další těla. Prezident Obama už přislíbil Alabamě federální pomoc.

V tuto chvíli to znamená především pomoc záchranářů, kteří hledají v troskách oběti. Jde také o pomoc pro ty, kteří přežili. Od ubytování, po základní životní potřeby. Pak přijde na řadu odklízení trosek.

Prezident Obama prohlásil, že nemůže ovlivnit kdy, kde a jaká bouře udeří, můžeme ale ovlivnit to, jak se s jejími následky vypořádáme. Příští rok čeká Obamu obhajoba úřadu a tak nebude chtít špatnou publicitu. Proto by mohl být ke zpustošené Alabamě velmi štědrý.

Igor Maňour, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme