Obama se na bohoslužbě v Newtownu modlil za oběti masového vraha

Americký prezident Barack Obama přijel do Newtownu uctít památku obětí pátečního masakru. Zúčastnil se také večerní bohoslužby. Ještě před vigilií se Obama sešel s rodinami obětí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obama na bohoslužbě v Newtownu

Obama na bohoslužbě v Newtownu

Obamův příjezd obyvatelé Newtownu přivítali, byť s pietou ostře kontrastoval rozruch z bezpečnostních opatření, která obvykle provází cesty šéfa Bílého domu.

Prezident na bohoslužbě přečetl jména všech obětí masového vraha a zároveň se modlil, aby pozůstalí našli sílu jít dál: „Nechť bůh žehná těm, které jsme ztratili, a nechá si je v nebeském místě. Ať požehná této komunitě a Spojeným státům.“

Při bohoslužbě se střídali rabíni, reverendové a pastoři všech různých náboženství. Všichni se společně modlili za ulehčení utrpení pozůstalých a vyzývali komunitu celého městečka k solidaritě.

„Nejsme tady, abychom ignorovali naše rozdíly nebo umenšovali základní kameny víry našich odlišných náboženství. Jsme tady, abychom nabídli naši lásku, péči a modlitby našim rodinám a naší komunitě," uvedl během bohoslužby reverend Matt Crebbin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si část pietního projevu Obamy

Přítomnost amerického prezidenta v Newtownu je vyjádřením solidarity, kterou celá Amerika cítí s obyvateli tohoto města a především s rodinami obětí páteční tragické události.

„V příštích týdnech použiji veškerou moc, kterou mi má pozice dává, abych zapojil všechny obyvatele, právníky, lékaře, rodiče a učitele, aby pomohli zabránit dalším tragédiím, jako je tato. Nesmíme přijímat tyto události jako běžnou praxi,“ prohlásil šéf Bílého domu.

Jakým způsobem chce zajistit, aby se obdobné případy neopakovaly, však neupřesnil. Uvedl zároveň, že žádný zákon ani soubor zákonů nemůžou zcela zabránit podobným tragédiím. To ale podle něj nemůže být důvodem pro nečinnost. Dodal, že USA nedělají dost proti ozbrojenému násilí a ve prospěch ochrany dětí. „A to budeme muset změnit,“ uzavřel.

Bohoslužba v Newtownu | Foto: Reuters

Někteří čelní představitelé Demokratické strany v Kongresu totiž dokonce přišli s iniciativou, aby se vytvořil zákon, který by omezil vlastnictví zbraní ve Spojených státech. Konkrétně by mělo jít o zákaz držení, vlastnictví a nákupu hlavně útočných zbraní po celé Americe. Jednat by se podle nich mělo o federální zákon.

Zda legislativa projde, bude záležet na tom, jak rychle bude předložena k projednání. V tuto chvíli, krátce po newtownském masakru, by federální zákon zakazující útočné střelné zbraně měl jistou šanci na schválení.

Obdobný federální zákon, který zakazoval prodej a držení útočných zbraní, poloautomatických pušek toho typu, jaký použil Adam Lanza, už ve Spojených státech platil za prezidenta Billa Clintona a poté do roku 2004.

Zpřísnění zákonu o zbraních nejisté

Otázka držení zbraní, které Američanům zaručuje druhý dodatek ústavy, však i přes masakr v Newtownu zůstává stále nejednoznačná.

„Ještě je trochu brzo na takovou debatu,“ říká newtownský student Jesse Pascarete. Jeho postoj ukazuje, že na změnu pravidel pro nákup a držení zbraní a jejich zpřísnění není připravena dokonce ani část města otřeseného krveprolitím.

Reakce Kongresu na případné návrhy na úpravu příslušné legislativy tak není zdaleka předvídatelná ani v současnou chvíli.

V pátek ráno se obyvatelé Newtownu v americkém státě Connecticut probudili do běžného pracovního dne, jen o několik hodin později už stáli tváří v tvář tragédii. Dvacetiletý mladík Adam Lanza nejdříve doma zastřelil svou matku, pak vtrhl do základní školy Sandy Hook a postřílel 20 dětí a 6 dospělých. Následně spáchal sebevraždu.

V sobotu se pak na městečko upřela pozornost celého světa, Newtown zaplavili novináři, kterým místní obyvatelé museli odpovídat na stále tytéž otázky.

Všechny zabité děti ze základní školy v americkém Newtownu chodily do první třídy. Byly ve věku od 6 do 7 let a střelec je všechny zasáhl opakovaně, většinou z bezprostřední blízkosti. Policie už má podle svých slov dobrý přehled i o motivech střelce, zatím ale čeká, až bude obrázek úplnější.


Zvětšit mapu

Vít Pohanka, Silvie Třeslínová, ak, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme