Obama se pokusí usmířit Izrael a Turecko

Jedním z témat dnešní schůzky amerického prezidenta Obamy a izraelského premiéra Netanjahua bude také krize mezi židovským státem a Tureckem. Uvádí to deník Washington Post. Podle jeho diplomatického zdroje se dokonce Obama pokusí svého hosta přimět, aby se Izrael v zájmu obnovení klidu Turecku omluvil. Netanjahu zatím jakékoli omluvy zcela odmítal jako neopodstatněné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama (prezident USA) na Pražském hradě. | Foto: Tomáš Adamec

Turecko požaduje omluvu a odškodnění za zabití devíti svých občanů při květnové razii izraelského námořnictva. Podle tisku dokonce turecký ministr zahraniční Ahmet Davutoglu prohlásil, že pokud se Izrael neomluví, nebo neumožní mezinárodní vyšetření incidentu, přeruší Ankara s Tel Avivem diplomatické styky.

I když se objevily pochyby, zda Davutoglu opravdu pohrozil tak razantním krokem, komentátoři spor označují za nejhorší za poslední desetiletí. Krize neznepokojuje pouze Spojené státy. Za problém pro celý Blízký východ ji označil i třeba syrský prezident Bašár Asad.

Břetislav Tureček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme