Obama sestavil pracovní skupinu pro omezení masového násilí

Americký prezident Barack Obama chce už v lednu představit konkrétní opatření, jak zabránit násilí páchanému střelnými zbraněmi. Plánuje mimo jiné i lepší přístup k psychologické pomoci. Podle všeho se ale zaměří hlavně na omezení prodeje některých střelných zbraní nebo jejich doplňků. Vše začíná projednávat pracovní skupina, které dal prezident vzniknout.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama

Barack Obama | Foto: Jacquelyn Martin | Zdroj: ČTK

„Od pátečního rána byla zastřelena policistka v Memphisu, matka čtyř dětí. Dva důstojníci byli zastřeleni před obchodem v Tapicu. Jedna žena byla zastřelena uvnitř kasina v Las Vegas, tři lidé zastřeleni uvnitř nemocnice v Alabamě. V Missouri zastřelili čtyřleté dítě,“ shrnoval žalostnou bilanci posledních dní ve svém projevu Barack Obama a pokračoval:

„Tito lidé se stali obětí každodenní střelby v naší zemi, při které zemře každý rok přes 10 tisíc Američanů. Tyto násilnosti ale nemůžeme přijmout jako každodenní rutinu. Nasadím všechnu váhu svého úřadu, abychom s tím něco udělali.“

Zákon omezující prodej takzvaných útočných zbraní už ve Spojených státech jednou prosadil prezident Bill Clinton. Platnost zákona ale vypršela před osmi lety a prezident Bush ho neobnovil.

Podpora americké veřejnosti pro podobné kroky po pátečním masakru na základní škole Sandy Hook v connecticutském Newtownu, při kterém zemřelo 20 dětí a 6 dospělých, rychle roste a Obama toho chce využít.

Podle prezidenta podporuje většina Američanů klíčové kroky: zákaz prodeje vojenských útočných pušek a velkokapacitních zásobníků i zavedení povinného prověřování zákazníka při každém nákupu zbraní.

„Žádný zákon samozřejmě nezabrání všem násilnostem, ale to nemůže být výmluva pro to, abychom nedělali nic,“ řekl Barack Obama.

Prezident Obama proto vytvořil pracovní skupinu, která má vytvořit konkrétní návrhy, jak udělat ze Spojených států bezpečnější zemi. V čele týmu by měl stát viceprezident Biden.

Přehrát

00:00 / 00:00

O americkém boji proti zbraním informoval zpravodaj ČRo Vít Pohanka

„Tohle nebude jen nějaká další Washingtonská komise, která bude studovat půl roku problém, napíše zprávu a ta se odloží,“ ujišťuje prezident Obama.

Jeho snaha ale podle očekávání narazí na silného protivníka. Mocná lobby - Národní asociace držitelů zbraní NRA - obvykle odmítá s novináři mluvit.

Podle jednoho z jejích pracovníků Phila Shriera ale část Američanů vidí ve zbraních záruku svobody. „Ozbrojenou společnost nemůžete utlačovat,“ řekl před časem Českému rozhlasu.

Nikdo nepochybuje, že odpor NRA a jejích příznivců bude urputný.

Mezi konkrétní opatření by vedle omezení prodeje střelných zbraní měla patřit i snadná dostupnost psychologické pomoci.

„Musíme se zaměřit i na další věci - například přístup k psychologické pomoci musí být alespoň tak snadný, jako přístup ke zbraním,“ řekl ve svém projevu Barack Obama.

Vít Pohanka, Ondřej Himmer, Michaela Vydrová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme