Obama si připsal další vítězství na cestě v boji o prezidentské křeslo USA

Demokratický prezidentský kandidát Barack Obama porazil bývalou první dámu Hillary Clintonovou v dalších třech nominačních kláních ve státech Nebraska, Washington a Louisiana. Kromě toho, že získal další delegáty na nominační sjezd demokratů, dostala jeho kampaň v souboji s Clintonovou čerstvý impulz a dynamiku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Foto: www.barackobama.com

Podle televize CNN získal senátor Obama v Nebrasce 69 procent hlasů a Clintonová 31 procent. Ve státě Washingtonu na severovýchodě USA vyhrál poměrem 67 ku 32 procentům. V primárkách v Louisianě, kde žije hodně černochů, je jeho náskok menší - 53 ku 39 procentům.

Obama, který by se stal prvním černošským prezidentem USA, vyhrál v sobotu i stranická shromáždění na Amerických Panenských ostrovech a zaznamenal tak nejúspěšnější den své dosavadní kampaně.

Clintonová v letošním mimořádně vyrovnaném souboji o demokratickou nominaci pro listopadové prezidentské volby měla podle agentury AP zatím 1055 delegátů pro nominační sjezd, zatímco Obama 998. K získání nominace Demokratické strany je potřeba 2025 delegátů.

Také republikáni v sobotu volili v Louisianě a ve Washingtonu. Podle dosavadních výsledků jsou v obou státech vyhlídky favorita Johna McCaina a jeho posledního významnějšího soupeře, Mikea Huckabeeho, vyrovnané. Huckabee vyhrál v sobotu také v Kansasu. Nicméně McCain je i přesto nadále jasným favoritem na republikánskou nominaci.

Monika Rybáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme