Obama si ve druhé debatě kandidátů na amerického prezidenta vedl lépe

Druhá prezidentská debata současného šéfa Bílého domu Baracka Obamy a jeho republikánského vyzyvatele Mitta Romneyho na Hofstrově univerzitě přinesla střety a osobní útoky. Obama dal zapomenout na matné vystoupení z první diskuse a podal bojovný a důrazný výkon.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Republikánský kandidát na prezidenta Mitt Romney a současný prezident Barack Obama se utkali ve druhé televizní debatě | Zdroj: Reuters

Barack Obama tentokrát připomínal prezidentského kandidáta, jakého veřejnost poznala v roce 2008.

Barack Obama byl podstatně asertivnější, důraznější a nenechal se od Mitta Romneyho zatlačit do kouta. Na svého republikánského vyzyvatele útočil prakticky po každé otázce, která padla. Několikrát si skákali do řeči a skoro se i překřikovali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Druhou televizní debatu amerických prezidentských kandidátů shrnoval zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka

Romney často účinně konfrontoval sliby Baracka Obamy z roku 2008 s výsledky jeho vlády. Nejvíce se zaměřil na vysokou nezaměstnanost. Baracku Obamovi se naopak dařilo narážet na slabá místa volebního programu Mitta Romneho.

„Oba skórovali zhruba stejně často, ale záleží samozřejmě na tom, jak to vyhodnotí sami diváci,“ dodává ze Spojených států zahraniční zpravodaj Vít Pohanka. V porovnání s prvním duelem bylo znát, že Barack Obama je více nabit informacemi a je lépe připraven.

Podle bleskového průzkumu CNN hodnotili diváci jeho vystoupení jako lepší než vystoupení jeho vyzyvatele. Sama CNN hodnotí však duel spíše jako remízu.

Otázky tentokrát pokládali samotní voliči. Nejvíce se zajímali o ekonomiku – nezaměstnanost, daně nebo ceny benzinu. Kromě toho také padly otázky na imigraci, kontrolu zbraní a situaci v Libyi.

Romney tak musel zodpovídat dotaz od voličů, v čem jsou jeho politika a postoje odlišné od George Bushe mladšího. Podobně palčivou otázkou bylo pro Baracka Obamu to, co udělal pro zlepšení situace střední třídy.

Diskuse o Libyii

Ostrá výměna názorů proběhla na samém konci debaty kvůli útoku na konzulát v Libyii. Mitt Romney se domníval, že zabití amerického velvyslance nehodnotil úřadující prezident jako teroristický akt. V tom se ale mýlil, protože podobné vyjádření padlo hned druhý den po útoku. Pravda ovšem je, že americké vládě trvalo nejméně dva týdny, než situaci vyhodnotila jako cílený a organizovaný útok, nikoli jako pouliční nepokoj.

Poslední debata, která se odehraje příští týden, bude věnována zahraniční politice.

Vít Pohanka, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme